Zalety mediacji, czyli polubowne rozwiązanie sporów

Zalety mediacji, czyli polubowne rozwiązanie sporów

Zalety mediacji, czyli polubowne rozwiązanie sporów

Polubowne rozwiązanie sporu niesie wiele korzyści dla obu stron. Mediacje są w pełni poufne, a także dobrowolne. Nikogo nie można zmusić do udziału w nich. Mediator ma za zadanie pomóc w ustanowieniu kompromisu. Oczywiście jest to osoba bezstronna, która nikogo nie faworyzuje. Warto również dodać, że ma ona głównie za zadanie nieść wsparcie psychiczne, ponieważ porozumienie musi nastąpić pomiędzy dwoma stronami. Z tego wynika, że mediator nie może wpływać na postępowanie sprawy.

Troska o dobre imię i relacje

Nie od dziś wiadomo, że sprawy sądowe mogą zniszczyć nasze dobre imię czy też wizerunek marki, który był budowany latami. Nie mamy wpływu na to, jaki wyrok zostanie wydany przez sąd. Jedyne, co możemy zrobić to przedstawić własną wersję zdarzenia, a także materiały dowodowe. To, jak dalej potoczy się postępowanie nie zależy od nas. Zupełnie inaczej jest w przypadku mediacji. Nie tylko możemy osiągnąć satysfakcjonujący kompromis, ale również unikniemy rozpraw sądowych. Wynik mediacji jest zależny wyłącznie od nas samych. Oczywiście, jeśli wypracowanie właściwego rozwiązania będzie niemożliwe, to mediacja może zostać przerwana.

Sprawy sądowe zwykle sprawiają, że walczące ze sobą strony stają się wrogami na całe życie. Jak wiadomo jest to spore utrudnienie, szczególnie, gdy spór dotyczy spraw rodzinnych lub biznesowych. Mediacja pozwala uniknąć wielu przykrych sytuacji. Obie strony otrzymują to, czego chciały. Łatwiej utrzymywać jest neutralne relacje, gdyż przestajemy wzajemnie się obwiniać. Nikt nie czuje się pokrzywdzony oraz niesprawiedliwie potraktowany.

Komfort psychiczny i oszczędność czasu oraz pieniędzy

Stres, który towarzyszy podczas rozpraw sądowych może być naprawdę ogromny. Nierzadko zdarza się tak, że z emocji plączemy się w zeznaniach, chociaż mówimy szczerą prawdę. Z tego powodu jesteśmy mniej wiarygodni przed sądem, co oczywiście działa na naszą niekorzyść. Mediacje zaś odbywają się w spokojnej atmosferze, która nie generuje zbędnego napięcia. Jest to doskonała opcja dla osób, które obawiają się uczestnictwa w rozprawie sądowej.

Czas trwania mediacji zależy od indywidualnego przypadku. To uczestnicy decydują o tym, jak przebiegają spotkania, a także ile czasu potrzeba na to, aby wypracować kompromis. Bardzo często do porozumienia dochodzi już po jednym spotkaniu. W przypadku sprawy sądowej to zazwyczaj niemożliwe. Warto również dodać, że koszty mediacji są niewielkie, dzięki czemu zaoszczędzimy sporą ilość gotówki.

O porady eksperta zapytaj na www.mediatorpoznań.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *