INTEGRACJA PRACOWNIKÓW W BIZNESIE
Integracja osób, które spędzają większość dnia w swoim towarzystwie jest wręcz wskazana. Przypomnijcie sobie chociażby wasz pierwszy dzień czy tydzień w nowej pracy. Czy kolejne pytanie nie wzbudzało was w pewnym momencie stresu i nie zastanawialiście się nad tym czy wasze kolejne zapytanie nie wzbudzi niezadowolenia u innych. Wasze wypowiedzi i zachowanie były zachowawcze i powściągliwe. Nie czuliście się zbyt swobodnie i nie wiedzieliście na co możecie sobie pozwolić względem innych osób. Z każdym kolejnym dniem wiesz o swoich współpracownikach coraz więcej. Nie obawiasz się już zadawać pytań. Swobodnie poruszasz się po firmie. Masz wsparcie w osobach, które znasz i, które znają ciebie. Swoboda w pracy również wpływa na jej jakość. Jeśli we współpracownikach mamy kompanów, z którymi w razie problemów umiemy działać zespołowo i wzajemnie sobie pomagać, jesteśmy bardziej wydajni, nasza praca jest lepsza i szybsza. Ponadto, dobrze czujemy się w miejscu naszej pracy, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zaangażowanie w pracy. Z tego powodu tak ważne jest to aby nasz przełożony dbał o to, aby jego pracownicy byli zintegrowani.
SPOSOBY NA INTEGRACJĘ
Dużo zależy od tego ilu osób dotyczy integracja, jakie mamy środki oraz etapu na jakim jest nasza integracja. Tak jak ze wszystkim w naszym życiu. Nie tylko ważny jest sam środek, ale i jego odpowiedni dobór do czasu, miejsca i sytuacji. Należy zawsze pamiętać, że mówiąc o integracji w biznesie, mamy do czynienia z ludźmi, których chcemy zadowolić i zmotywować do pracy. Warto zatem sposób integracji dostosować do osób, którym przecież chcemy umilić, a nie uprzykrzyć czas.
ETAPY INTEGRACJI
Inaczej będziemy starali się zintegrować nowo utworzony zespół, który zna się raptem kilka dni, a inaczej podejdziemy do tematu integracji, gdy mamy do czynienia z pracownikami z kilkuletnim stażem, których chcemy na nowo ze sobą zintegrować albo podtrzymać na odpowiednim poziomie ich więzi.
W przypadku osób, które dopiero co się poznały trzeba działać zachowawczo. Nie każdy jest na tyle otwarty, że pierwszego dnia będzie miał ochotę na zwierzenia o sobie. Co więcej, wiele osób wstydzi się publicznych wystąpień. Wielu z nas nie lubi także autoprezentacji i pustego opowiadania o tym „co nie on”. Dlatego też należy starać się pomijać elementy, które mogą być stresujące dla pracownika. Integracja ma za zadanie zjednać sobie ludzi i zbliżyć ich do siebie, a nie doprowadzić do tego, że ktoś w obawie przed ośmieszeniem się, stanie się jeszcze bardziej wycofany. Zamiast opowiadania o sobie wybierzmy więc np. wspólną zabawę i trochę rywalizacji na torze gokartowym bądź bilardowym. Stwórzcie drużyny, które będą rywalizować o zwycięstwo, co pozwoli zapomnieć o tym, że znają się dopiero chwilę.
W przypadku grupy, która zna się już dość dobrze, możemy pozwolić sobie na trochę więcej. Bariery, które są do pokonania pomiędzy zupełnie obcymi osobami zostały już dawno pokonane. Nie pozostaje nam więc innego jak postawić na wspólny relaks i zejście na grunt prywatny z osobami, z którymi się już trochę znamy. Weekendowy pobyt nad morzem będzie miejscem zarówno na relaks, dobrą zabawę jak i integrację. Warto jednak zawsze pamiętać o tym, że czas na takim wyjeździe powinien być zorganizowany przez organizatora. Nie wyjdzie z tego nic dobrego jeśli poza miejscem noclegu nie pomyślimy o innych atrakcjach. Z całą pewnością nie wzbudzi to zadowolenia wśród pracowników, którym integracja kojarzy się z dobrą zabawą, a nie nudą.
ILOŚĆ OSÓB, KTÓRE DOTYCZY INTEGRACJA
Duże znaczenie ma także to ile osób chcemy ze sobą zintegrować.
MAŁY ZESPÓŁ
Mały zespół jest znacznie łatwiej integrować. Grupa kilkuosobowa, która na co dzień pracuje ze sobą, bądź ma ze sobą pracować będzie najbardziej pożądaną grupą. Z integracją w biznesie jest tak jak z integracją w życiu. Osób, bliskich mamy mało. Reszta to raczej nasi znajomi i koledzy. Tak samo jest w pracy. Nie da się bliżej poznać i utrzymywać tych kontaktów z setkami osób naraz. Jeśli nawet wchodzimy w relacje z bardzo dużą grupą osób te relacje są zazwyczaj bardzo powierzchowne. I nic w tym dziwnego.
Mała grupa to możliwość poznanie się lepiej każdy z każdym. Przez to, że jest nas tak mało w pracy, również się ze sobą często spotykamy. Przez to więzi wypracowane na spotkaniu integracyjnym z łatwością będziemy mogli podtrzymać w pracy. Tylko mniej liczna grupa osób zagwarantuje, że będziemy chociażby z imienia znali wszystkie osoby. Sposoby na integrację również łatwiej wymyślić dla grupy kilku – kilkunastu osób, aniżeli dla np. kilkudziesięciu. W mniejszej grupie spokojnie możemy wybrać się na kręgle, gokarty, do kina. Weekendowy wyjazd również będzie łatwiejszy do zorganizowania dla kilkunastu aniżeli kilkudziesięciu osób.
DUŻY ZESPÓŁ
Integracja w bardzo dużej firmie jest znacznie trudniejsza. Warto też zastanowić się nad tym czy aby na pewno wymagana jest i w ogóle możliwa integracja całej firmy. Może w waszym przypadku warto skupić się na zespołach, w których pracujecie. Jeśli nie na zespołach można podzielić pracowników według działów, w których pracują. Chodzi o to, żeby skupić się przede wszystkim na integracji osób, które każdego dnia ze sobą pracują i przebywają ze sobą.
Jeśli jednak decydujemy się na integrację całego dużego zakładu możemy np. zorganizować firmową potańcówkę raz bądź kilka razy do roku. Jeśli w jednym miejscu zbierzemy kilkaset osób z całą pewnością nie osiągniemy tego co możemy w małej grupie. Jednak dzięki temu nasi pracownicy będą chociażby wizualnie kojarzyć ludzi, którzy pracują w tej samej firmie. To również pozwala na skrócenie dystansu pomiędzy takimi osobami na polu prywatnym. Można powiedzieć tak wiele za tak niewiele.
ŚRODKI NA INTEGRACJĘ
W zależności od tego jakim budżetem dysponujemy na takie też atrakcje możemy sobie pozwolić. To ile mamy środków niekoniecznie zależy od wielkości firmy. Okazać się może wbrew pozorom, że to właśnie mała lecz dobrze prosperująca firma, przeznaczy większy budżet na integrację pracowników. Tam, przyszłościowo myślący szef, znający swoich pracowników, może być bardziej zaangażowany i chętny do tego aby budować zgrany i zaangażowany w pracę zespół, bo na własne oczy widzi jak pozytywne efekty to przynosi. Jest zwyczajnie bliżej tych efektów i dba o pracowników. W mniejszej firmie nie ma także tak znaczącej rotacji pracowników, co również sprzyja temu, że pracodawcy opłaca się ponosić koszty integracji.
Nic nie stoi także na przeszkodzie kiedy tak naprawdę pracodawca nie wykłada funduszy na tego typu atrakcje. W czasie wolnym za swoje zabawy płacimy sami. Dlaczego więc nie pójść na kręgle ze znajomymi z pracy i w równych częściach za nie zapłacić. Dokładnie tak samo zrobilibyśmy idąc na kręgle z naszymi znajomymi spoza pracy. Można też wyjść na kawę czy do kina. Wystarczy choć jedna osoba, która zmotywuje resztę do działania. Finanse odgrywają często w takich przypadkach mniej istotną rolę. Zwyczajnie brakuje nam chęci i osoby, która będzie przewodzić.
Jeśli z kolei nie liczymy się z finansami, możemy zabrać swoich pracowników na spływ kajakowy, do hotelu ze spa czy na wycieczkę w góry. Jest bardzo dużych możliwości, z których pracownicy z pewnością będą zadowoleni.
Integracja jest nieodłącznym elementem każdej pracy zespołowej. Dzięki temu szybciej osiągniemy pożądane efekty, aniżeli pozostawienie pracowników samym sobie. Dobrze zintegrowany zespół to nie tylko zadowoleni pracownicy, ale także efektywniejsza praca.