Jakie są w Polsce firmy energetyczne?

Jakie są w Polsce firmy energetyczne?

Oczywistym jest dla każdego, że w gospodarstwie domowym musi posiadać prąd. Nie da się w dzisiejszych czasach bez niego funkcjonować, bo służy nam do przygotowania posiłków, prania ubrań czy też różnych rozrywek jak smartfon czy telewizja. Miesiąc w miesiąc opłacamy rachunki za energię, jednak nie zawsze mamy świadomość, jakie firmy funkcjonują na rynku. Powiemy sobie o nich więcej w naszym tekście.

Lista największych potentatów energetycznych w Polsce

Zacznijmy od tego, że doskonałym ruchem była liberalizacja całego rynku. Sprawiła ona, że pojawili się nowi gracze, którzy chcieli oferować lepsze i tańsze usługi, dzięki czemu klient mógł wybrać, z której z nich chce skorzystać. Nie ma zatem żadnych monopoli sprawiających, że musimy płacić tyle, ile narzuca nam firma. Byłoby to mocno nieuczciwe, natomiast teraz każdy może wybrać określoną sieć.

Na dzień dzisiejszy mamy 4 grupy energetyczne w Polsce:

  • Polska Grupa Energetyczna
  • Tauron – Polska Energia
  • Grupa Energetyczna Centrum Enea
  • Grupa Energetyczna Północ – ENERGA

Należy pamiętać, że powyższe grupy dzielą się jeszcze na konkretne firmy. Nie będziemy wymieniać wszystkich, natomiast powiemy, że w skład PGE wchodzą m.in. Elektrownia Turów, Elektrownia Bełchatów czy też KWB Bełchatów. Jeżeli chodzi o Tauron, to w jego skład wchodzą: EnergiaPro S.A., Enion S.A., Południowy Koncern Energetyczny S.A. Centrum Enea składa się z Enei, Elektrowni Kozienice oraz z kopalni lubelskiej “Bogdanka”. Ostatnią grupą jest ENERGA, która obejmuje Energę S.A oraz Zespół Elektrowni Ostrołęka.

Największym potentatem na rynku energii w Polsce jest PGE, które ma największe przychody, ale również wynika to z udziału w dystrybucji i produkcji, gdyż jest to odpowiednio 29 i 41%. Analogicznie, najmniejszą “część tortu” zgarnia Energa z przychodami na poziomie 5,7 mld zł, mając przy tym 15% w dystrybucji i 2% w produkcji.

Czy można zmienić w Polsce operatora energii?

Tak, jak najbardziej. To ogromna zaleta, która sprawia, że więcej osób interesuje się całą tą sprawą. Racjonalne jest to, że ludzie szukają oszczędności, a po dokładnych analizach ofert może się okazać, że cała procedura je przyniesie. Nie są to wielkie pieniądze, jednak biorąc pod uwagę, że cała ta procedura jest bezpłatna, to jak najbardziej warto się nią zainteresować bliżej.

Dużym plusem jest to, że proces zmiany operatora jest bezpłatny i nie zajmuje wiele czasu. Bywa nawet i tak, że wystarczy przedstawić pełnomocnictwo i operator zmianą zajmie się w naszym imieniu. Nowa umowa wchodzi z dniem wygaśnięcia umowy ze starym dostawcą, aby zapewnić gospodarstwu domowemu ciągłość przesyłu. Operator Systemu Dystrybucyjnego jest tutaj najważniejszym ciałem, które koordynuje przebieg całej zmiany dostawcy energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *