Jak zmobilizować się do pracy w domu

Jak zmobilizować się do pracy w domu

Co to znaczy pracować w domu

Pod pojęciem pracy w domu rozumiemy najczęściej wykonywanie domowych obowiązków. My jednak chcielibyśmy skupić się na pracy zarobkowej. Przenosimy więc obowiązki służbowe z miejsca pracy do domu. Dzieje się tak nawet kilak razy w tygodniu. Co więcej, może tylko i wyłącznie pracujemy w domu. Kontakt z klientem mamy mailowy bądź telefoniczny, a w razie konieczności umawiamy spotkanie na mieście. Jeśli jesteśmy pracownikiem, w firmie stawiamy się tylko raz w tygodniu na spotkanie z szefem, który kontroluje wykonaną pracę i przydziela zadania na kolejne dni.

Jak zmobilizować się do pracy w domu

Osoby, które pracują w domu dość długo mają wypracowane metody. Jeśli jednak jesteśmy na początku naszej przygody z pracą w domu, wiemy jak trudno jest się zmobilizować. Co więc robić aby nie przespać całego dnia, czy też nie przeznaczyć go na gruntowne porządki? Oto kilka wskazówek.

Świadomość

Bardzo ważne o ile nie najważniejsze jest uświadomienie sobie, że nawet będąc w domu jesteśmy w pracy. Nie ważne jest miejsce, a wyłącznie zadania, które mamy zrealizować. Musimy zdawać sobie sprawę, z tego że przenosząc swoje biuro do domu nie jesteśmy zwolnieni z obowiązków, a jedynie zmieniamy lokalizację.

Plan działania

Dobrze jest także ułożyć plan działania. Jeśli mamy przydzielone zadania na cały tydzień, rozplanujmy je na poszczególne dni. Nasz dzień pracy będzie determinowany przez zadania. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie aby zrealizować więcej zadań. Jednak zrealizowane minimum, będzie decydowało o tym, że możemy skończyć danego dnia pracę.

Godziny pracy

Często dla ułatwienia warto wyznaczyć sobie godziny pracy, których będziemy się trzymać. Pozwala to na kontrolowanie przede wszystkim rozpoczynania pracy, aby nie okazało się, że cały dzień poświęciliśmy na przyjemności. To także da wam do myślenia w sytuacji, gdy poza pracą będziecie mieli inne obowiązki albo ktoś zwróci się do was o pomoc, bo “przecież i tak siedzicie w domu“. Wtedy wystarczy przypomnieć sobie o tym, że pracujecie i wolni będziecie np. od godziny 16, a to nie miejsce determinuje wasze obowiązki.

Najpierw praca później przyjemności

Łatwiej zmobilizować nam się do pracy o poranku. Nawet jeśli nie jesteście skowronkami, a praca w domu to także możliwość dłuższego spania, nie ważne o której godzinie, ważne aby zacząć dzień od obowiązków. Poza wyjątkowymi sytuacjami, kiedy np. dzień zaczynamy od wizyty lekarskiej, warto najpierw wykonać pracę, a dopiero później poświęcić czas na przyjemności. Pozwoli to na efektywną i szybszą pracę, a zarazem da wam wolne popołudnie. Nie warto także przeplatać pracy z przyjemności i tak w kółko. Spowoduje to, że po całym dniu będziecie nie tylko bardziej zmęczeni, ale i zakończycie dzień z wrażeniem, że cały przepracowaliście, a efekty są marne.

Nie rozpraszać się

Jeśli do pracy nie potrzebny nam internet warto w ogóle go wyłączyć. Zapomnijcie o telewizorze i social media. Stwórzcie sobie warunki jakie panują w biurze. Nie lubicie ciszy, włączcie radio. po telefon sięgajcie tylko w celach służbowych, bądź w ramach krótkiej przerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *