Kiedy kupno, a kiedy wynajem znaków drogowych?

Kiedy kupno, a kiedy wynajem znaków drogowych?

Znaki drogowe otaczają nas na co dzień, zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i na drogach. Są niezwykle ważne, ponieważ to one odpowiadają w dużej mierze za nasze bezpieczeństwo, oraz orientację w terenie.

Kto może kupić znaki drogowe?

Znaki drogowe pojawiają się w terenie z częstotliwością równą pracom modernizacyjnym, przebudowom, czy też innym zdarzeniom, powodującym zmianę przestrzeni. Krajobraz wokół nas zmienia się nieustannie, co wymaga nowych oznaczeń. Co ciekawe, nie tylko władze konkretnej gminy czy miasta mogą zamówić znaki, które będą odpowiedzialne za ruch w danej przestrzeni – może to zrobić także osoba prywatna, jednak warto w tym przypadku wiedzieć, że proces wcale nie jest taki prosty. Osoba taka oprócz wskazania miejsca i zakupu znaku, musi zgłosić pomysł do odpowiednich organów i uargumentować swój pomysł.

Kiedy wynajem znaków drogowych?

Zakup znaków to nie jedyne rozwiązanie – często ludzie decydują się także na opcję tymczasową, jaką jest wynajem znaków. Profesjonalny wynajem znaków drogowych oferuje firma Unistop, która od lat zajmuje się oznakowaniem na drogach. Taki wynajem jest dużo tańszy i nie łączy się z dużą ilością formalności. Kiedy dokładnie jest to bardziej opłacalne? Odpowiedź jest prosta – jeśli w danym miejscu odbywają się czasowe budowy czy modernizacje, dużo taniej będzie ustawić na wskazanym obszarze tymczasowe znaki ostrzegawcze. Kupowanie znaków na stałe mija się z celem, ponieważ w momencie, gdy budowa się skończy, oznaczenia i tak stracą na swojej ważności.

Oczywiście istnieje też opcja wieloletniego wynajmowania znaków drogowych w konkretnej przestrzeni, jednak jest to jeszcze mniej opłacalne niż kupno znaków. Wypożyczenie znaków jest czasowe i cena najczęściej określana jest na podstawie okresu wypożyczenia za cały zestaw znaków. Często w pakiet wlicza się również montaż i transport a także projekt tymczasowej organizacji ruchu.

Kiedy kupno znaków drogowych?

Oprócz wypożyczenia można także zastanowić się nad zakupem znaku drogowego. Warto tutaj wspomnieć, że cena poszczególnych znaków drogowych różni się ze względu na stopień skomplikowania czy funkcję danego oznaczenia. Średnio, cena znaku drogowego waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Do tego często trzeba doliczyć kwestię transportu i montażu oraz oczywiście mieć świadomość, że nie zawsze, jako osoba prywatna, dostaniemy zgodę na zamontowanie konkretnego znaku we wskazanej przez nas przestrzeni publicznej. Natomiast bez problemu możemy kupić znak drogowy, który chcemy umieścić na terenie prywatnym – swoim podwórku czy parkingu.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie można kupić lub wynająć znaki drogowe. Kwestią oznakowania zajmują się specjalne firmy, które tworzą znaki drogowe w oparciu o odgórnie określone regulacje. Korzystając z usług tego typu firmy masz pewność, że znak drogowy, który zdecydujesz się kupić lub wynająć spełnia wszystkie zasady ruchu drogowego i bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *