Zachowania, które mogą zniszczyć związek

Zachowania, które mogą zniszczyć związek

Udany związek dwojga ludzi może przynosić szczęście i spełnienie. Zwykle tak jest na początku związku, jednak z czasem gdy temperatura uczuć słabnie relacje między partnerami bywają narażone na różne próby. Wkradają się nieporozumienia i konflikty i niejeden związek staje w obliczu kryzysu. Aby mieć szczęśliwy związek trzeba nieustannie o niego dbać i wystrzegać się pewnych destrukcyjnych zachowań.

Brak uwagi i zainteresowania

Na początku związku pary zwykle rozmawiają ze sobą godzinami, mają wiele tematów do dyskusji i równie dużo mówią o swoich odczuciach i potrzebach. W wielu parach z czasem to zanika. Pochłonięci życiem codziennym, problemami i zadaniami często przestajemy widzieć partnera obok. Nie jest dobrze gdy w związku prowadzi się już tylko rozmowy tzw. służbowe. Jeśli partnerzy komunikują się już jedynie na podstawie pytań, co kupić, kto odbierze dziecko, to znaczy, że nie jest dobrze. Jeśli zależy ci na twoim związku zawsze zastanawiaj się na tym, co czuje twój partner, czego potrzebuje, pomyśl czy wiesz, co się u niego aktualnie dzieje.

Przesadna krytyka

W związkach w których nie dzieje się dobrze partnerzy nadmiernie krytykują siebie nawzajem. Bardzo często jest to krytyka wroga i napastliwa. Zaczyna w nas brakować zrozumienia, tolerancji i empatii. Zanim po raz kolejny skrytykujemy partnera pomyślmy o tym, że jest to osoba którą kochamy, która ma prawo do swoich słabości i należy zawsze starać się ją zrozumieć. W takim momencie warto także przypomnieć sobie zalety partnera, które sprawiły, że pojawiło się pierwsze uczucie.

Zaburzona komunikacja

W nieudanych związkach w miejscu rozmowy pojawiają się kłótnie. Pary zaczynają się kłócić z byle powodów i bardzo często. W kłótniach tych już nie chodzi o wywalczenie określonego zachowania ale o zdenerwowanie drugiej strony. Pojawiają się krzywdzące uogólniania czyli mówienie, bo ty zawsze coś robisz albo nigdy mi nie pomagasz itd. Choć każdy związek potrzebuje kłótni do rozładowania emocji to ten styl kłócenia nie przyniesie nic dobrego. Zawsze należy szukać sposobów na porozumienie i zachowywać szacunek dla partnera.

Wypominanie

W związku, który się psuje pojawia się coraz więcej wypominania dawnych krzywd. Strony czują się rozżalone i niekiedy oszukane. Każda ze stron lubi stawiać siebie w roli ofiary, gdzie to ten drugi jest winien. Pojawia się tutaj pewien mechanizm karania. Wypominamy partnerowi potknięcia z przeszłości, by sprawić mu przykrość i pokazać jak bardzo nas krzywdzi. Zwykle jednak kryje się za tym wołanie o uwagę, okazanie wsparcia i uczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *