Adaptacja poddasza – okna dachowe

Adaptacja poddasza – okna dachowe

Remont domu lub jego adaptacja do zmieniających się potrzeb mieszkańców wiąże się często ze zmianą przeznaczenia powierzchni poddasza. Bardzo często również przy generalnym remoncie dachu zostaje podjęta decyzja o zmianie wykorzystania strychu na pomieszczenie użytkowe. Najczęściej tego typu inwestycje łączą się z koniecznością wprowadzenia nowego oświetlenia światłem naturalnym – montażu okien. Nie zawsze jest do dyspozycji odpowiednia przestrzeń na klasyczne okno – czy to z powodu adaptacji tylko części poddasza, czy też z powodu na przykład wielospadowego dachu bez elementów ścian szczytowych. Dlatego najczęściej wybieranym rozwiązaniem stają się okna dachowe.

Okno dachowe na miarę potrzeb

Technologia wytwarzania i montażu okien dachowych na przestrzeni ostatnich lat poszła bardzo do przodu. Adaptacja poddasza to nie zawsze tworzenie nowej powierzchni, czasami w niezbyt wysokich budynkach celem staje się podwyższenie istniejącego stropu i doświetlenie pomieszczeń. W takiej sytuacji świetnym sposobem staje się otwarcie przestrzeni strychowej, z pozostawieniem belek konstrukcyjnych i wykonanie na dachu okien połaciowych. Ze względu na utrudniony dostęp, idealnym rozwiązaniem będą okna sterowane elektronicznie, dzięki czemu zachowują one swoją funkcjonalność.

Doświetlenie pomieszczeń

Ciekawe zastosowanie okien dachowych znaleźć można również w stosunkowo niskich pomieszczeniach. W takich sytuacjach montaż okien na skosach dachu pozwala nie tylko wprowadzić naturalne światło do pokoju, ale również powiększa jego przestrzeń. Nierzadko stosuje się wtedy całą kaskadę okien. Rozwiązanie takie sprawdza się również w przypadku konieczności doświetlenia ciągów komunikacyjnych – korytarzy czy schodów znajdujących się czy prowadzących do ostatniej kondygnacji.

Nowoczesne okna dachowe

Okna dachowe przy okazji adaptacji powinny być montowane w profesjonalny sposób, tak by ograniczyć straty cieplne. Pomocny będzie tu również właściwy dobór okien – energooszczędnych, z wielowarstwową konstrukcją. Istotne staje się również przemyślenie sposobu otwierania oraz ewentualne blokady okien, jeżeli pomieszczenia będą użytkowane przez dzieci. Jeżeli poddajemy modernizacji istniejące już pomieszczenia z oknami dachowymi, warto rozważyć ich wymianę, zwłaszcza jeżeli nie są wygodne w użytkowaniu a ich straty cieplne się podnoszą. Taka inwestycja może się szybko zwrócić, a co więcej można przy okazji skorzystać z nowoczesnych technologii na przykład okien solarnych, których elektryczne sterowanie bazuje na zasilaniu z panelu słonecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *