Zwłaszcza jesienią i zimą często dokuczają nam objawy przeziębienia. Katar, kaszel, bóle gardła: wielu z nas właśnie tak kojarzy te pory roku. Dlatego warto znać sposoby na złagodzeniu tych nieprzyjemnych dolegliwości. Nie musisz od razu sięgać po leki z apteki – wypróbuj najpierw domowe sposoby. W tym artykule powiemy, jak możesz łatwo i szybko przygotować domowe napary rozgrzewające z takich składników jak m.in. miód, imbir, cytryna. Zachęcamy do lektury!
Przepis 1: mleko z miodem i czosnkiem
W okresie jesienno-zimowym warto zrobić napój składający się z trzech składników wykazujących wiele pozytywnych właściwości na organizm. Mleko, miód i czosnek mogą szybko postawić Cię na nogi. Łącząc je, otrzymasz miksturę o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antybakteryjnym.
Jak zrobić? Zacznij od wlania 250 ml mleka do garnka i jego podgrzania, a następnie dodaj łyżkę miodu i ząbek czosnku (posiekany lub utarty). Do stworzenia mikstury możesz użyć miodu różnego rodzaju. Nada się miód gryczany, akacjowy, lipowy, rzepakowy, a także wielokwiatowy. Duży wybór naturalnych miodów znajdziesz w ofercie Huzar.
Co ważne, nie należy przekraczać temperatury 50 st. C. podczas gotowania, aby nie utracić właściwości komponentów. Wystarczy, że podgrzejesz napój do momentu, aż rozpuszczą się wszystkie składniki.
Przepis 2: złote mleko
Bazą złotego mleka jest napój mleczny – możesz wykorzystać zwykłe mleko krowie, ale jeśli chcesz może to być także napój roślinny taki jak np. mleko owsiane, migdałowe czy ryżowe. Nie ma jednego konkretnego przepisu, którego musisz się dokładnie trzymać, ponieważ można go modyfikować na różne sposoby. Poniżej przedstawiamy ten, który naszym zdaniem jest najlepszy. Przygotuj:
- 2 szklanki mleka,
- 1 łyżeczkę kurkumy w proszku,
- ½ łyżeczki cynamonu w proszku,
- ¼ łyżeczki pieprzu czarnego,
- 1 łyżeczkę miodu,
- 1 łyżeczkę oleju kokosowego.
Jak przygotować złote mleko? Najpierw podgrzej mleko na średnim ogniu, a następnie dorzuć do niego kurkumę, cynamon i pieprz czarny. Mieszaj do czasu, aż składniki się połączą. Następnie dodaj olej kokosowy, miód i mieszaj, aż się rozpuści. Teraz wystarczy podgrzewać miksturę, aż ta stanie się gorąca, ale co ważne: nie doprowadź do wrzenia!
Przepis 3: napar z imbiru, cytryny i miodu
Naszym ostatnim przepisem na napój z miodem na przeziębienie jest mikstura stworzona z takich składników jak imbir, cytryna i miód, mających właściwości przeciwzapalne i wzmacniające. Gdy czujesz, że powoli rozkłada Cię choroba, od razu przygotuj taki płyn. Zrobisz to dosłownie w chwilę: obierz korzeń imbiru i pokrój na plasterki, a cytrynę umyj i również pokrój na plasterki. Kilka plasterków imbiru i cytryny zalej gorącą wodą, przykryj i odstaw na kilka minut. Poczekaj, aż nieco przestygnie, a następnie dodaj 2-3 łyżki miodu. Gotowe!