Zaburzenia rytmu serca mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Arytmia serca to choroba, która polega na tym, że serce przyśpiesza i zwalnia w nieregularny sposób. Zaburzenia rytmu serca u niektórych osób mogą przebiegać bezobjawowo. Wielu pacjentów nawet nie wie, że ich serce bije w nieregularny sposób. Zobacz, czym jest arytmia serca i jak można ją leczyć.
Arytmia serca – co to jest?
Arytmia serca to choroba mięśnia sercowego, o której słyszy się coraz częściej. Polega ona na tym, że serce pracuje w nieprawidłowy sposób. Co to oznacza? Zdrowy mięsień składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Serce składa się także z rozrusznika i węzła zatokowo-przedsionkowego. Znajduje się on w prawym przedsionku i jego zadaniem jest kontrolowanie rytmu pracy serca. W węźle zatokowo-przedsionkowym wytwarza się impuls elektryczny, który rozpoczyna każde uderzenie. Wytworzone impulsy powodują, że mięśnie przedsionków się kurczą, a krew jest pompowana do komór.
Zdrowe serce kurczy się rytmicznie i bije od 60 do 100 razy na minutę. Zaburzenia pracy serca charakteryzują się tym, że praca serca jest za szybka, za wolna lub nierytmiczna. W przypadku arytmii serca można wyróżniać bradykardię oraz tachykardię. Bradykardia polega na zbyt wolnej pracy serca i często przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak bradykardia utrudnia normalne funkcjonowanie w codziennym życiu, to rozwiązaniem jest wszczepienie rozrusznika. Tachykardia to z kolei za szybkie i nieregularne bicie serca.
Jak leczy się arytmię serca?
Sposób leczenia arytmii serca jest dopasowywany indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Osoby, które zmagają się z lekką arytmią, powinny zmienić styl życia na zdrowszy. Taka zmiana powinna wystarczyć do tego, aby przeciwdziałać negatywnym objawom zaburzeń pracy serca. Regularna aktywność fizyczna i dobrze skomponowana dieta potrafią zdziałać cuda i są rozwiązaniem wielu problemów – w tym tych związanych z arytmią.
Bardzo ważne jest monitorowanie pracy serca. Pomóc Ci w tym może specjalne urządzenie Kardia 6L. Urządzenie można połączyć z aplikacją i na bieżąco śledzić wyniki na ekranie telefonu lub tabletu. Urządzenie jest niewielkie, dzięki czemu zawsze można je mieć przy sobie. W dowolnym miejscu możesz sprawdzić, jak pracuje Twoje serce. Wyniki możesz zapisywać i porównywać ze sobą. Urządzenie jest w pełni bezpieczne i może ono wykryć nieprawidłowości w pracy serca np. migotanie przedsionków, które jest główną przyczyną udarów. Zadbaj o swoje zdrowie i kontroluj pracę swojego serca.