Jak poprawnie powinno się używać glukometru?

Jak poprawnie powinno się używać glukometru?

Glukometr to nieoceniony przyrząd dla każdego cukrzyka. Dzięki niemu można szybko sprawdzić poziom glukozy we krwi. Dzięki nakłuciu palca pobiera się próbkę, którą przyrząd od razu bada pod kątem ilości cukru. Poprawny pomiar wymaga jednak stosowania się do kilku istotnych rad. Jak poprawnie korzystać z glukometru i czego należy unikać?

Jak badać poziom cukru glukometrem?

Badanie glukometrem jest proste, choć pierwsze pomiary mogą powodować pogubienie. Wystarczy jednak stosować się do kilku prostych zasad. Dobrze regularnie sprawdzać ważność pasków testowych, bo te najstarsze mogą pokazywać wadliwe wyniki. Należy dokładnie umyć ręce, żeby do glukometru nie dostał się brud. Ciepła woda ponadto rozszerza naczynia krwionośne. Następnie należy nakłuć opuszek palca, najlepiej jego boczną część, która jest lepiej ukrwiona.

Glukometr będzie najbardziej precyzyjny, kiedy będzie zmieniało się miejsce nakłucia. Należy jednak unikać kciuka i palca wskazującego, gdzie pobieranie próbki może okazać się najbardziej bolesne. Jeśli już jest to koniecznie to należy wybrać tę rękę, której używa się rzadziej. Praworęczni powinni więc pobrać krew z lewej ręki. Jeśli krew nie pobierze się w wystarczającej ilości to lepiej zmienić palec, a nie dociskać igły na siłę. Po pobraniu próbki należy przyłożyć ją do glukometru. Należy poczekać aż okno zapełni się całkowicie. Lancety (igły do nakłuwania) należy regularnie wymieniać i usuwać je do pojemnika na skażone rzeczy. Jeśli wszystko jest wykonane poprawnie to powinien się pojawić wynik na glukometrze. Należy go zanotować w specjalnym dzienniczku.

Czego unikać przy pomiarze?

Przy pomiarze glukometrem przeszkadzać może wiele rzeczy. Nie należy przykładowo nakładać kremu do rąk – może on zupełnie zaburzyć wynik. Warto dodatkowo zdezynfekować ręce alkoholem, choć nie jest to konieczne. Ręce nie mogą być brudne, dlatego należy je dokładnie przemyć wodą. Należy uważać na paski do mierzenia:

  • nie powinny być one brudne
  • nie mogą przekraczać daty ważności
  • powinny być utrzymywane w stałej temperaturze

W ostatnim przypadku powinna być ona pokojowa albo nieznacznie niższa. Glukometr nie może być pożyczany innym pacjentom, każdy powinien mieć swój własny.

Jak często robić pomiary glukometrem?

Częstość pomiaru glukometrem zależy w dużej mierze od rodzaju cukrzycy. Typ 1 powinien to robić codziennie, najlepiej na czczo. Powinno to następować przed posiłkami oraz snem. Należy to robić również przy niespodziewanych zmianach zdrowotnych i samopoczuciu. Użytkownicy z typem 2 powinni wykorzystać glukometr dwie godziny po posiłku. Inne zalecenia mają kobiety w ciąży, które powinny badać się na czczo oraz dodatkowo godzinę po jedzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *