Konto firmowe – jakie ma zalety i czy jest obowiązkowe? 

Konto firmowe – jakie ma zalety i czy jest obowiązkowe? 

Nie da się prowadzić działalności gospodarczej bez konta bankowego. To jest pewne. Konto bankowe służy do rozliczeń z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, czy kontrahentami. W przypadku większej działalności konto firmowe jest niezbędne do rozliczeń także z pracownikami itp. Czy jednak konto bankowe jest tym samym, co konto firmowe? Zobacz, czy konto firmowe jest obowiązkowe i jakie zalety ma jego posiadanie. 

Czy konto firmowe jest obowiązkowe? 

W większości przypadków, takich jak spółka cywilna, jawna, czy z.o.o, posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe. Przedsiębiorca musi więc nie tylko mieć osobny rachunek, ale musi to być konto firmowe. Wyjątkiem jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W tym przypadku prawo nakłada obowiązek posiadania konta, z którego będziemy opłacać między innymi VAT, jednak nie rozróżnia, czy ma to być konto firmowe. Równie dobrze może to być konto osobiste. Warto natomiast wiedzieć, jakie korzyści płyną z posiadania konta firmowego. 

Jakie zalety ma posiadanie konta firmowego? 

Posiadanie konta firmowego, czyli rozdzielenie finansów firmowych od prywatnych, ma wiele zalet. Przede wszystkim zyskujemy przejrzysty obraz finansów przedsiębiorstwa. Możemy więc kontrolować przychody i ponoszone koszty. Dzięki temu mamy łatwiejszy dostęp do analizy i oceny efektywności prowadzonej działalności. Decydując się na konto firmowe, mamy więc możliwość efektywniejszego prowadzenia firmy. To kluczowa kwestia.

Co więcej, wszelkie wydatki związane z prowadzeniem konta firmowego możemy wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Dzięki temu jest to korzystne rozwiązanie. Ponadto w przypadku kontroli skarbowej urząd nie ma wglądu w nasze prywatne wydatki i rozliczenia.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego? 

Wybór konta firmowego wcale nie musi być trudnym zadaniem. Poszukiwania możemy ułatwić sobie, korzystając z rankingu kont firmowych. Jest to lista najlepszych ofert bankowych, gdzie na pierwszych miejscach znajdują się najkorzystniejsze propozycje. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas, który w przypadku prowadzenia własnej działalności jest tak ważny. Na co zwrócić uwagę przy analizie ofert kont firmowych? 

Kluczową kwestią są koszty związane z prowadzeniem rachunku firmowego. Po drugie warto sprawdzić, czy podstawowe przelewy są płatne, a także cennik wypłat z bankomatów, transakcji kartą oraz wpłat, zarówno w bankomatach, jak i stacjonarnych oddziałach banku. Ranking kont firmowych uwzględnia powyższe czynniki, więc nie musisz ich już porównywać samodzielnie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *