Na co zwracać uwagę, kupując ubrania robocze?

Na co zwracać uwagę, kupując ubrania robocze?

Ubrania robocze, czyli wszelkiego rodzaju spodnie robocze, rękawice, kurtki czy kaski, są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom fizycznym. Jest ich na rynku bardzo wiele, w związku z czym możemy się zastanawiać, na co zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru. Najważniejsze aspekty zostały poruszone poniżej.

Wytrzymałość

Mało wytrzymałe ubrania robocze, które szybko się podrą, przesiąkną czy nie wytrzymają wysokiej temperatury, to nie tylko strata pieniędzy. Przede wszystkim są one zagrożeniem dla pracowników i sprawiają, że zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku przy pracy.

Oszczędzanie na ubraniach roboczych wysokiej jakości nie tylko oznacza brak troski o zdrowie pracowników, ale też narażanie się na liczne problemy, jeśli dojdzie do wypadku przy pracy. Dlatego też przed zakupem warto sprawdzić, jakie opinie ma dany produkt, przede wszystkim właśnie w zakresie jego wytrzymałości.

Trzeba przy tym pamiętać, że można mówić o wytrzymałości w odniesieniu do różnych czynników i nie ma ubrań idealnych, które są odporne na absolutnie wszystko. Tak więc na przykład, spodnie robocze dla pracownika obsługującego piłę, powinny być przede wszystkim odporne na przecinanie. Ubrania robocze należy więc dobierać w zależności od stanowiska i związanych z nim wyzwań.

Istnieją między innymi specjalne spodnie trudnopalne dla spawaczy, spodnie odporne na kwas, a także spodnie elektrostatyczne. Wśród wszystkich ubrań roboczych można spotkać także różne odmiany produktów w zależności od pory roku, na którą zostały przeznaczone. Co oczywiste, ubrania zimowe powinny być ocieplane, jako że wielu pracowników fizycznych pracuje na świeżym powietrzu, w deszczu, śniegu i przy niskiej temperaturze. W lato jest zaś ważne, aby ubrania były przewiewne, żeby uniknąć przegrzania się.

Swoboda ruchów

Bezpieczeństwo pracowników jest oczywiście zawsze największym priorytetem przy wyborze ubrań roboczych, natomiast kolejna kwestia, na którą również należy położyć spory nacisk, to swoboda ruchów. Zbyt sztywne, nieelastyczne ubrania sprawią, że pracownik będzie poruszać się wolniej i będzie miał trudności na przykład ze schylaniem się bądź dosięganiem wysokich punktów.

Swoboda ruchów jest szczególnie istotna w przypadku rękawic. Je również należy dobrać do wykonywanego stanowiska i zakresu obowiązków, ponieważ istnieją rękawice, które mocno krępują ruchy (co w przypadku niektórych stanowisk nie jest problemem, ponieważ nie jest wymagana duża precyzja), ale też takie, w których można bez problemu wykonywać działania wymagające sporej swobody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *