Sztuka negocjacji. Jak osiągnąć korzystniejszą cenę?

Sztuka negocjacji. Jak osiągnąć korzystniejszą cenę?

Negocjowanie ceny jest bardzo przydatną umiejętnością, która przynosi wiele korzyści w różnego rodzaju zakupach i transakcjach handlowych. Warto wiedzieć, jak skutecznie ją negocjować, ponieważ to zawsze pozwala na uzyskanie korzystniejszych warunków sprzedażowych.

Przygotowanie się do negocjacji

Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest przygotowanie się do negocjacji. Osoba, która chce negocjować, musi dobrze znać produkt lub usługę, którą zamierza nabyć na korzystniejszych warunkach. Powinna zebrać informacje na temat ceny rynkowej, porównać różne oferty i zidentyfikować własne cele, które chce osiągnąć w negocjacjach.

Taktyki, które pomagają wynegocjować niższą cenę

Jest wiele taktyk, które pomagają w wynegocjowaniu lepszej ceny. Zalezą one w głównej mierze od przedmiotu negocjacji. Jest jednak kilka technik, które powinny być skuteczne w większości przypadków.

Zaniżanie ceny

W tej metodzie z reguły oddziaływają dwa czynniki;

płatność natychmiastowa,

obniżenie ceny do najmniejszego możliwego pułapu.

Przykładowo przedmiot wystawiony jest za 1800 zł. Sprzedawca ustala sobie najniższy możliwy próg, za który może sprzedać ten przedmiot, jednak w ogłoszeniu podana jest cena znacznie zawyżona, pozwala to na negocjowanie zarówno przez sprzedającego, jak i kupującego. Klient obniża cenę, a sprzedawca się na to godzi. Jeżeli zainteresowany maksymalnie obniży cenę, to zapewne kupi przedmiot i każda ze stron będzie zadowolona.

Udawanie rozczarowania

Mimo zadowolenia z ceny udaje się, że oferta jest rozczarowująca, w ten sposób można wynegocjować jeszcze korzystniejsze warunki. Metoda ta jest naprawdę skuteczna.

Pewność siebie

Pewność siebie jest niezwykle istotna przy negocjowaniu cen. Druga strona musi widzieć, że osoba, która negocjuje, jest pewna swego i nie da się jej łatwo przekonać do obniżenia oferty sprzedażowej. Osoby niepewne dużo tracą podczas negocjacji, a już szczególnie gdy osoba po drugiej stronie to zauważy.

Zmęczenie czasem trwających negocjacji

Technika ta polega na zmęczeniu osoby, z którą się negocjuje. Aby osiągnąć cel, trzeba maksymalnie przedłużać czas negocjacji, np.:

rozpatrując bardzo drobiazgowo mało istotne kwestie,

podejmując tematy poboczne, które czasami mają mało wspólnego z przedmiotem negocjacji, czy stosować wszelkie inne techniki, które wydłużają czas.

Kiedy druga strona jest już wyczerpana lub zwyczajnie nie ma czasu, to sama przechodzi do głównej kwestii, będącej przedmiotem spotkania. W ten sposób mocno zwiększa się szansa na to, że znużona i rozkojarzona osoba nie będzie miała ochoty na dalsze negocjacje i zaakceptuje wszystkie, albo większość warunków.

Negocjowanie cen to umiejętność, którą można doskonalić i warto to robić, ponieważ może to w przyszłości przynieść korzyści finansowe. Nawet jeżeli pierwsze próby negocjacji będą nieudane, to nie należy się zrażać, tylko doskonalić swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *