Bank głosów – jak dostać się do bazy? 

Bank głosów – jak dostać się do bazy? 

Czy usłyszałeś kiedyś, że masz oryginalny głos? A może lubisz z nim pracować i uważasz, że masz do tego talent? Praca lektora faktycznie jest pociągająca. Może dlatego, że jest nieco tajemnicza. W końcu nie widzimy osoby, która mówi, ale za to doskonale ją słyszymy. Warto jednak wiedzieć, że praca z głosem wcale nie jest taka łatwa. Za to z całą pewnością ciekawa. Jak zacząć pracę z głosem i dostać się do banku głosów? 

Czy oryginalny głos wystarczy?

Nietypowy, charakterystyczny lub po prostu przyjemny głos, to na pewno coś, co musi posiadać każdy lektor. Nieważne czy filmowy, reklamowy, czy radiowy. Jednak nie tylko barwa głosu jest ważna. Jeżeli interesuje Cię praca lektora, to musisz sobie zdawać sprawę z tego, że czeka Cię wiele pracy i nauki. Bardzo ważna jest poprawna dykcja, intonacja, a nawet akcent. Musimy także umieć modulować głosem. Dlatego też zdolności aktorskie również mogą się przydać. W końcu w zależności od zlecenia musimy swoim głosem przekazać jakąś emocję, Może być to radość, smutek, ekscytacja czy melancholia. Czasem także, głos pomaga nam w przekazaniu jakiegoś stanu fizycznego. Za przykład możemy podać reklamy leków na przeziębienie, gdzie lektor gra zakatarzonego pacjenta. 

Jak widzisz, praca lektora to ciężki kawałek chleba. Nie wystarczy mieć oryginalny głos, ale trzeba także umieć odpowiednio go używać. Oczywiście dla chcącego nic trudnego. A przynajmniej nie niemożliwego. Wszystkich powyższych umiejętności możemy się nauczyć. Od tego też są specjalne kursy przygotowawcze dla lektorów. Dobrym pomysłem jest także posłuchanie profesjonalistów i wyciągnięcie wniosków z tego, jak oni to robią. Gdzie możesz znaleźć profesjonalne nagrania? Zobacz największy bank głosów.

Bank głosów – jak dostać się do bazy? 

Najtrudniejszy w karierze lektora jest sam początek. Szczególnie jeżeli nie masz portfolio. W takim przypadku warto zadbać o stworzenie demo. Próbki głosu możesz nagrać samodzielnie lub udać się do studia i zapłacić za nagrania. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że nagrania ze studia będą brzmieć bardziej profesjonalnie. Wybierz sobie jakiś wiersz, informację z wiadomości lub reklamę i nagraj tekst tak, jak Ty uważasz, że powinien brzmieć. Najlepiej nagraj kilka próbek i zmontuj je w jeden plik.   

Tak przygotowane demo możesz wysłać do różnych firm zajmujących się gromadzeniem głosów lektorskich. Bank głosów to dobry początek. Nie jest on jednak gwarancją udanej kariery. W takich miejscach zgromadzonych są setki różnych głosów. Dlatego nie zawsze to Twój musi zostać wybrany. Jednak kto nie próbuje, ten nie zyskuje. Na pewno warto spróbować. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *