Dlaczego warto wprowadzić do swojej diety olej lniany?

Dlaczego warto wprowadzić do swojej diety olej lniany?

Olejów, które wykorzystujemy w kuchni jest wiele. Różnią się one pochodzeniem, a także zawartością składników odżywczych. Do tych naprawdę zdrowych, po które warto sięgać zalicza się olej lniany. Zobaczmy jakie ma właściwości, a także jak go jeść, aby w pełni je wykorzystać.

Z czego powstaje olej lniany?

Olej lniany powstaje z nasion lnu – siemienia lnianego. Tłoczony jest na zimno. Aż 45% jego zawartości stanowią tłuszcze, wśród których wyraźna jest przewaga kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Są to nienasycone kwasy tłuszczowe, których nasz organizm nie potrafi wyprodukować samodzielnie, a które są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Jak olej lniany wpływa na nasze zdrowie?

Olej lniany posiada szereg cennych właściwości. To właśnie dlatego wykorzystywany jest nie tylko w kuchni. Wiele osób decyduje się stosować go w celach zdrowotnych. Mówiąc o nim, należy przede wszystkim pamiętać, że skutecznie chroni nas przed chorobami układu krążenia. Zmniejsza ryzyko nadciśnienia, miażdżycy, zawału mięśnia sercowego. Przyczynia się do lepszej pracy układu nerwowego. Sięgając regularnie po olej lniany, zdecydowanie poprawia się nasza zdolność zapamiętywania. Picie oleju lnianego poleca się osobom, u których stwierdzono chorobę wrzodową zarówno żołądka, jak i dwunastnicy. Przynosi on wyraźną poprawę w przewlekłym zapaleniu jelit. Korzystnie wpływa na kondycję błony śluzowej żołądka. Osoby, które wprowadziły go do swojej diety rzadziej mają podwyższony poziom złego cholesterolu.

Jak wykorzystywać olej lniany?

Z całą pewnością warto zadbać o to, aby olej lniany znajdował się na stałe w naszej kuchni. Wprawdzie nie należy używać go do smażenia, ale świetnie smakuje na surowo. Można doprawiać nim surówki, sałatki, a także polewać gotowe dania, na przykład gotowaną marchewkę. Warto pamiętać, że olej lniany można również pić samodzielnie. Wystarczy każdego dnia wypić dwie łyżki stołowe, aby szybko poczuć się lepiej.

Czy olej lniany można stosować tylko wewnętrznie?

Okazuje się, że olej lniany wpływa dobrze nie tylko na układ krążenia, nerwowy i pokarmowy. Sprawdza się również wtedy, kiedy wypadają nam włosy, a nasza skóra została zaatakowana przez rozmaite choroby. Chcąc wzmocnić włosy, warto z oleju lnianego robić regularne wcierki. Można smarować nim również skórę, na której znajdują się owrzodzenia bądź odleżyny. Olej lniany nie uczula i jest w pełni bezpieczny.

Olej lniany dostępny jest dziś w wielu sklepach. Kupując go, warto wybierać ten w ciemnych butelkach. Trzeba bowiem pamiętać, że światło sprawia, że traci on swoje właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *