Centered Riding – czyli metoda w jeździe konnej

Centered Riding – czyli metoda w jeździe konnej

Centered riding zwany również dosiadem naturalnym jest nowatorskim sposobem wyrażania klasycznej zasady jazdy konnej, za pomocą świadomości ciała, wyśrodkowania i wyobraźni. Inaczej też można powiedzieć jest to sposób reedukacji umysłu i ciała jeźdźca, nastawiony na uzyskanie równowagi duchowej i cielesnej, która jest podstawą efektywnej komunikacji z koniem. Metodę tą można stosować we wszystkich rodzajach dosiadu i stylach jazdy. Uczy języka, który umożliwia wyraźniejszą komunikację między koniem, jeźdźcem i instruktorem.

Na pewno nie jest stylem jazdy, jest tylko metodą w jeździe, można też powiedzieć filozofią jazdy konnej opierającej się na świadomości własnego ciała i jego równowagi.

Centered riding to metoda w jeździe konnej, która jest oparta na takiej idei, że jeździec siedzi w najbardziej efektywnej pozycji w siodle (wyśrodkowanej). Łączy ona w sobie elementy orientalnej sztuki walki, jogi i Tai Chi Chuan (jest to pradawny chiński system gimnastyki zdrowotnej, medytacji w ruchu, relaksacji ciała i ducha oraz bardzo skuteczna wewnętrzna sztuka walki, długotrwała praktyka Tai Chi Chuan przyczynia się do uzyskania idealnej harmonii ciała i umysłu praktykującego) z wiedzą o jeździectwie, aby stworzyć system, w którym pozycja jeźdźca w siodle jest wyśrodkowana i zbalansowana.

Pierwotnie opracowany przez nieżyjącą już Sally Swift, a od czasu jej śmierci (2009), Centered riding jest znakiem towarowym organizacji non-profit, która promuje świadomość edukacyjną i uczy zasad międzynarodowego Centered Riding. Rozpowszechniona akceptacja tych metod jazdy konnej naznaczyła znaczącą zmianę w jeździectwie w stylu militarnym (kawaleryjskim) czy też klasycznym – angielskim na podejście bardziej psychologiczne.

Podstawowymi elementami metody Centered riding są: wzrok rozproszony, oddech, równowaga (balans) albo „budowanie bloków” i centrowanie (wyśrodkowanie). Wzrok rozproszony to pojęcie używane w wielu dyscyplinach sportu, w celu rozluźnienia sportowca i rozwinięcia ich widzenia peryferyjnego. Swift zaleciła jeźdźcom, aby bardziej skoncentrowali się na bezpośredniej interakcji między nimi a koniem, tym co czują pod siodłem, a nie stosowaniem wyuczonych metod jazdy konnej. Sama ta czynność może posłużyć do zrelaksowania jeźdźca i pozwolić mu lepiej działać pomocami na konia . Techniki oddechowe są stosowane we wszystkich dyscyplinach sportowych. Oddychanie przeponowe rozluźnia jeźdźca i czyni go bardziej zdolnego sportowo. Na przykład niektórzy sportowcy dodają ćwiczenia oddechowe do swojej codziennej rutyny treningowej. Element balansu, „budowania bloków” wykorzystuje pomysły ze sztuk walki i tai chi, aby dosiad jeźdźca w siodle był głębszy, co z kolei pozwala na efektywniejsze poruszanie się w siodle razem z koniem. Centrowanie (wyśrodkowanie) to proces, również wykorzystywany w Tai Chi Chuan, który pomaga jeźdźcy znaleźć swoje centrum równowagi. To pozwala jeźdźcowi pozostać wyśrodkowanym bez względu na to jak koń porusza się pod nim.

Historia Centered Riding.

Centered Riding stworzyła amerykanka Sally Swift (1913- 2.04.2009). W wieku siedmiu lat lekarze wykryli u niej skoliozę, z którą musiała codziennie zmagać się, ale później wykorzystała to skrzywienie w rozbudowie jej własnej metody w jeździe konnej. Po tej diagnozie, do około 20 roku jej życia pracowała z Mabel Todd, autorką książki „The Thinking Body” (myślące ciało) i uczyła się technik „świadomości własnego ciała”. Zaczęła też studiować techniki Alexandra tzw. Alexander Technique ™ i zastosowała je w jeździe konnej (nazwa pochodzi od aktora Frederick Matthias Alexander – metody te pokazują ludziom jak mogą stać, poruszać się, aby wyeliminować niepotrzebne napięcia mięśni w ich ciele). Wiedza z tego kierunku umożliwiła jej pozbyć się tego mankamentu kręgosłupa, który dręczył ją tyle lat. Sally uczyła się pracować raczej z częściowymi obszarami własnego ciała niż z konkretnymi mięśniami i używać zbalansowanego podejścia.

W wieku 62 lat, po przejściu na emeryturę, Sally Swift poświęciła się w pełni na nauczaniu jazdy konnej właśnie przy pomocy jej metod Centered Riding.

Kiedy jej techniki jazdy konnej bardzo się rozpowszechniły w Ameryce, a przede wszystkim te cztery elementy, napisała i opublikowała 2 książki: „Harmonia jeźdźca i konia” cz.I oraz „Dosiad naturalny. Harmonia jeźdźca i konia 2”, wydane także u nas w Polsce. Bardzo polecane przeze mnie, przeczytałam je obie i kiedy mam czasami problemy z własnym ciałem (niepotrzebne napięcia mięśni w czasie jazdy konnej) chętnie wracam do nich i znowu dowiaduję się nowych rzeczy, jak tego uniknąć albo zwalczyć.

Podsumowując:

Sally Swift odrzuciła siłowe techniki treningu, które wywołują jedynie poczucie usztywnienia podczas jazdy. Celem metody jest osiągnięcie prawdziwie naturalnej pozycji podczas jazdy, umożliwiającej uzyskanie gwarantującego najlepsze efekty jazdy zespolenia jeźdźca i konia w jeden system zintegrowanego ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *