Co powoduje ból brzucha w ciąży?

Co powoduje ból brzucha w ciąży?

Dolegliwości menstruacyjne mogą pojawić się również w czasie trwania ciąży. Ból brzucha podczas ciąży nie powinien być powodem do zmartwień jeśli nie jest ani długi ani silny, gdyż jest on nieodłącznym elementem rozciągania się macicy i powiększania płodu. Poniżej dowiecie się jakie są powodu bólu w poszczególnych okresach ciąży.

PIERWSZY TRYMESTR

Początek pierwszego trymestru ciąży można określić w dwojaki sposób: tradycyjny, czyli od momentu owulacji, kiedy dojrzałe jajeczko zostaje uwolnione do jajowodu; oraz od momentu zapłodnienia. Pierwszy trymestr ciąży obejmuje początkowe trzy miesiące, czyli 12 tygodni (10 od momentu poczęcia).

Przez pierwsze trzy tygodnie w organizmie kobiety nie zachodzą praktycznie żadne zmiany. Pierwsze charakterystyczne dla ciąży objawy pojawiają się w 4 tygodniu (czyli 2 od momentu poczęcia). Wtedy u kobiet występują dolegliwości przypominające objawy tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), czyli: skurcze podbrzusza, kłucie bez krwawienia (które pojawia się nie tylko podczas ciąży, ale również podczas zakażenia narządów rozrodczych), huśtawka nastrojów, powiększanie się piersi, a także częstsze niż zwykle oddawanie moczu.

W 6 tygodniu (4 od poczęcia) skurcze przypominające menstruacyjne mogą być częstsze, co jest spowodowane tym, że macica zaczyna się powiększać.

W 9 tygodniu (7 od poczęcia) rozrost macicy jest intensywniejszy a ostre skurcze przypominające miesiączkowe są w tym czasie częstsze. U niektórych kobiet mogą pojawić się nawet niewielkie krwawienia z pochwy, których nie wolno lekceważyć, gdyż w pierwszym trymestrze ciąży istnieje ryzyko poronienia.

Za koniec pierwszego trymestru przyjmuje się 12 tydzień ciąży (10 od poczęcia).

DRUGI TRYMESTR

W drugim trymestrze rozrost macicy jest jeszcze szybszy niż w pierwszych 12 tygodniach, gdyż rozrost macicy jest uwarunkowany powiększaniem się płodu w kolejnych tygodniach ciąży.

Tak więc około 14 tygodnia (12 od poczęcia) kobiety mogą czuć bóle przypominające menstruacyjne w dolnej części podbrzusza spowodowane rozciąganiem się macicy i niewielkimi ruchami płodu.

Niektóre dolegliwości występujące w drugim trymestrze mogą być niebezpieczne dla ciąży. Do takich z pewnością należy zaliczyć twardnienie brzucha, które może być przyczyną odklejenia się łożyska przez co płód w skutek niedotlenienia może ponieść śmierć.

TRZECI TRYMESTR

Trzeci trymestr rozpoczyna się w 28 tygodniu ciąży (26 od momentu poczęcia). W tym czasie zazwyczaj pojawiają się krótkotrwałe skurcze macicy (tzw. skurcze Braxtona – Hicksa, trwające 20 – 30 sekund), a także ból brzucha spowodowany powiększaniem się dziecka.

Począwszy od 7 miesiąca skurcze pojawiają się coraz częściej i są znacznie dłuższe i mocniejsze niż na początku tego trymestru. Zazwyczaj są to dolegliwości przypominające silne skurcze menstruacyjne.

W 9 miesiącu ciąży tuż przed porodem ma miejsce odchodzenie tzw. czopa śluzowego, który może być lekko zabarwiony krwią, co na tym etapie ciąży jest normalne. Skurcze są wtedy znacznie częstsze i mocniejsze, co jest również rzeczą naturalną, gdyż wielkimi krokami zbliża się moment rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *