Czy coach może zastąpić terapeutę?

Czy coach może zastąpić terapeutę?

Wiele osób nadal pyta o różnicę między coachingiem a terapią. Z czym zgłosić się do coacha i czy korzystać z jego pomocy tylko wtedy kiedy mamy problemy.  Czy spotkanie z coachem to powód do zakłopotania i oznaka, że nie radzimy sobie w życiu? W związku z tymi i wieloma innymi mylnymi przekonaniami o coachingu, przedstawię najważniejsze różnice i pomogę zrozumieć która z interwencji i w jakich okolicznościach będzie najwłaściwszym wyborem.

Najczęściej wątpliwości wynikają z przekonania, że jeśli szukamy pomocy u jakiegokolwiek specjalisty oznacza to, że mamy problem. Coaching to nie terapia psychologiczna i aby skorzystać z usług coacha nie musisz „być w dołku”. W uproszczeniu udając się na terapię stwierdzamy „Nie czuję się ok, co mam robić dalej?”. Praca z coachem może być podsumowana innym stwierdzeniem „Czuję się i działam dobrze. Czy mogę czuć się i działać jeszcze efektywniej?”.

Podczas sesji coachingowej uwaga skupiona jest na przyszłości, tym co chcesz osiągnąć i na rozwiązaniach. Coach nie będzie próbował dowiedzieć się jakie masz lub miałeś w przeszłości kłopoty i jakie są ich przyczyny. Terapeuta najczęściej zadaje pytania próbując zrozumieć „dlaczego”. Coach natomiast skieruje myślenie klienta w stronę tego „Co” i „Jak”. W coachingu skupiamy się na możliwych rozwiązaniach, które w sytuacji w jakiej klient znajduje się aktualnie, pozwolą mu rozwijać się i robić postępy.

W coachingu dyskutujemy o „tu i teraz” klienta oraz o planach na przyszłość. Podczas terapii omawiane są fakty z przeszłości. Terapeuta ma za zadanie zdiagnozować problem i zaproponować jego rozwiązanie. Ważnym elementem tego procesu może być również „zaleczanie” emocjonalnych ran z przeszłości. Podczas sesji coachingowej nie szukamy problemów. Sytuacja klienta omawiana jest całościowo i w rezultacie ma on pełną świadomość tego w jakim momencie życia się znajduje i co ma do swojej dyspozycji. Wydarzenia z przeszłości mogą pojawić się, lecz właśnie w kontekście aktualnej sytuacji. Uwaga skupiona jest na rozwiązaniach i tym co klient może zrobić, aby czuć się jeszcze lepiej i działać jeszcze efektywnie i skuteczniej.

Terapeuta występuje z pozycji eksperta, który doradza i zgodnie ze swoją wiedzą psychologiczną tłumaczy na czym polega problem klienta, proponując konkretne rozwiązanie. Trochę jak lekarz, który przypisuje właściwe lekarstwo. W coachingu to klient jest ekspertem w sprawach dotyczących jego własnego życia, a coach towarzyszy mu na partnerskich zasadach. Rolą coacha, jest uważne słuchanie, zadawanie skutecznych pytań i stosowanie narzędzi, które pomogą klientowi zobaczyć jasny i całościowy obraz aktualnej sytuacji. Wówczas sam klient wybiera właściwą dla siebie drogę naprzód, w oparciu o wszystkie posiadane informacje.

Terapia psychologiczna zazwyczaj odbywa się w formie osobistych spotkań klienta z psychoterapeutą. W coaching spotkania “twarzą w twarz” nie zawsze są koniecznością. Standardem ofert coachingowych na świecie są już sesje telefoniczne, poprzez Skype czy nawet emailem. Miejsce spotkań coachingowych nie musi być tak bardzo prywatne i odosobnione jak w przypadku terapii. Jest w tym zakresie dużo większa swoboda.

Generalny obraz terapii psychologicznej jaki funkcjonuje w społeczeństwie to wizja interwencji, która służy osobom z problemami emocjonalnymi, psychicznymi i negatywnym myśleniem. Coaching jest natomiast widziany jako bardziej pozytywny, dynamiczny i wspierający. Tak aby klient działał jeszcze lepiej, miał świadomość swojego potencjału i wykorzystywał go w pełni.

Na szczęście zarówna terapia jak i coaching mają swoje miejsce. Nie są to interwencje, które rozpatrujemy w kategoriach lepsza czy gorsza. Są one zwyczajnie bardzo różne i służą klientom w różnych sytuacjach. Wielu psychologów dąży obecnie do uzyskania kwalifikacji coachingowej, aby oferować klientom również ten typ wsparcia po udanej terapii psychologicznej. Zarówno coaching jak i psychoterapia zajmują istotne miejsce obok innych usług takich jak mentoring, doradztwo, consulting czy porada eksperta. Warto wiedzieć czym się od siebie różnią.

Jeśli zastanawiasz się nad znalezieniem coacha, proponujemy wybrać i skontaktować się z kilkoma. Celem tego jest dokładne zrozumienie jak pracuje dany coach, jaki jest jego styl oraz czy to nad czym chcemy pracować mieści się w ramach jego zakresu usług. Taka wstępna rozmowa służy również zwyczajnemu dopasowaniu osobowości tak, abyś rozpoczynając serię spotkań, miał pozytywne nastawienie zarówno do samego coacha jak i tego co oferuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *