Czy przyjaźń po rozstaniu jest możliwa?

Czy przyjaźń po rozstaniu jest możliwa?

Czy przyjaźń po rozstaniu jest w ogóle możliwa i potrzebna? Takie pytanie zadaje sobie wiele kobiet i mężczyzn, którzy mają za sobą zakończenie związku. Często druga strona proponuje nam, aby pozostać w tej sytuacji dobrymi przyjaciółmi. Czasami to my wpadamy na taki pomysł. Przed podjęciem decyzji o ewentualnej przyjaźni z byłym partnerem warto zastanowić się, czy to naprawdę ma sens.
W podjęciu takie decyzji, przede wszystkim ważny jest powód zakończenia waszego związku. Jeśli rozstaniu towarzyszyły bardzo silne emocje, jedna ze stron nadal kocha, albo ktoś kogoś zdradził – przyjaźń nie będzie dobrym rozwiązaniem, a może tylko zranić jeszcze bardziej i doprowadzić wręcz do nienawiści drugiej osoby. Tego typu rozstaniom towarzyszą zwykle silne emocje, czasami próbujemy sobie wmówić, że wszystko jest w porządku i jesteśmy w pełni gotowi na przyjaźń z byłym partnerem. Jednak często po upływie pewnego czasu i kilku przyjacielskich spotkaniach okazuje się, że wcale nie jesteśmy gotowi na taką relację, a zakończenie jej jest bardzo trudne. Przyjaźń w takiej sytuacji jest niemożliwa, przyniesie wiele rozczarowań i bólu a po rozstaniu takich doświadczeń najlepiej jest po prostu unikać. Przede wszystkim, jeśli łączyła cię z kimś silna więź, byliście razem bardzo długo to nie powinniście raczej przyjaźnić się po rozstaniu. Po tego typu związkach powinno się raczej odpocząć od siebie, od wymagających relacji i dać sobie czas. W tym czasie warto poświęcić czas na rozwój swoich pasji, kształcenie się czy uporządkowanie spraw życiowych. Wchodzenie w nowe relacje zaraz po intensywnym związku i bolesnym rozstaniu, to nigdy nie jest dobry pomysł.
Czy więc przyjaźń po rozstaniu ma w ogóle jakikolwiek sens? W niektórych sytuacjach na pewno tak, jednak jest ich naprawdę niewiele. Jeśli byliście ze sobą bardzo krótko i jednak zgodnie stwierdziliście, że to nie jest na pewno miłość i nie chcecie, ani nie potraficie stworzyć razem miłosnej relacji – wtedy furtka przyjaźni, tej szczerej i prawdziwej jest szeroko otwarta. W takiej przyjaźni nie będzie nieszczerości, zazdrości, ukrywania swoich prawdziwych uczuć. Tylko taka przyjaźń jest wartościowa, nie rani żadnej ze stron i ma szansę przetrwać.
Jeśli decydujesz się na przyjaźń tylko dlatego, że nie chcesz tracić kontaktu z byłym partnerem, skrzywdzisz i siebie i drugą osobę. Wyobraź sobie na przykład, że przyjaźnicie się, jest kilka miesięcy po rozstaniu a druga osoba znajduje sobie nowego partnera. Jak się wtedy poczujesz? Źle? Będziesz odczuwać zazdrość i wygarniesz co o tym myślisz? Jeśli tak, oznacza to że nie powinniście przyjaźnić się po rozstaniu, ponieważ przyniesie to o wiele więcej złego niż dobrego.
Przyjaźń po rozstaniu to prawie nigdy nie jest dobry pomysł. Po rozstaniu trzeba dać sobie czas na oswojenie się z sytuacją i pozbycie się złych emocji. Możecie przecież pozostawać w koleżeńskich kontaktach, ale przyjaźń wymaga czegoś więcej niż zapytania od czasu do czasu co słychać. Takie sytuacje mogą ranić i to bardzo dogłębnie, a ból po rozstaniu będzie jeszcze większy. Kończy się to zazwyczaj tym, że relację i tak trzeba w końcu przerwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *