Jak chronić się przed komarami?

Jak chronić się przed komarami?

Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Są tym bardziej denerwujące, że pojawiają się niestety w okresie letnim, dokładnie w czasie, w którym planujemy urlop. Aby wypoczynek nie wiązał się z koniecznością odganiania tych owadów, przedstawiamy skuteczne metody na ich odstraszanie.

Warto wiedzieć, że komary to nie tylko nasze utrapienie, które wiąże się z czerwonymi i mocno swędzącymi bąblami po ich ukąszeniach. Jak głosi medycyna podróży, w niektórych częściach świata, przede wszystkim w krajach egzotycznych, komary mogą również przenosić groźne choroby, które w skrajnych przypadkach mogą wywołać nawet zgon.

Jedną z najczęściej przenoszonych chorób przez komary jest żółta gorączka, która jest wyjątkowo groźną chorobą. Do zarażenia dochodzi podczas ukąszenia komara zakażonego wirusem. Typowymi objawami dla żółtej gorączki są dreszcze, bóle głowy, osłabienie, zmiana koloru skóry na żółty i nudności. Ponadto mogą wystąpić powikłania, które będą skutkować gorączką krwotoczną z przewodu pokarmowego, uszkodzeniem nerek i wątroby.

W naszych warunkach komary nie są tak groźne, ale również warto się przed nimi chronić. Wiele osób jest uczulonych na ukąszenia komarów, przez co ich skóra puchnie, pojawia się nie tylko silny świąd, ale też ból i zaczerwienienie.

Lekarz, którego specjalizacją jest medycyna podróży, potwierdza, że skuteczną metodą walki z komarami są dostępne w aptekach środki w formie sprayu, którymi co kilka godzin należy pryskać ciało. Przydają się też moskitiery, jeśli wakacje spędzamy na przykład w namiocie.

Od lat mówi się również o naturalnych sposobach na komary. Odstrasza je mięta – na wczasy można więc zabrać olejek miętowy i nim smarować ciało bądź skropić ubranie. Koło domu warto zaś zasadzić lawendę, kocimiętkę albo komarzycę – zapach tych roślin również nie jest dla komarów przyjemny.

Komary pojawiają się przede wszystkim na terenach wilgotnych oraz wieczorem – roślinność wokół domu warto potraktować specjalnym opryskiem, by przynajmniej do pierwszego deszczu mieć spokój. Przy grillu dobrze jest ustawić kadzidła, które generują odstraszającą komary woń. Są też odstraszacze w formie wkładek do kontaktów albo lamp na baterie. Przyda się też ubranie z długim rękawem. Pamiętajmy, by wybierać środki, które nie stwarzają niebezpieczeństwa dla ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *