Medycyna przeżywa wzmożony rozwój i to niemalże w każdej dziedzinie. Pionierem jest ortopedia, chirurgia ortopedyczna, rehabilitacja oraz fizjoterapia. To właśnie w tych specjalizacjach przebiegają dynamiczne zmiany, a wszystko za sprawą nowoczesnej technologii. O ile jeszcze do niedawna powrót do dotychczasowej aktywności wiązał się dla pacjenta z wieloletnią rehabilitacją, która polegała przede wszystkim na ćwiczeniach fizycznych i masażach manualnych, tak dzisiaj medycyna oferuje o wiele więcej. Sprawdźmy, na co mogą liczyć pacjenci, którzy wymagają pomocy w kwestii powrotu do pełnej sprawności.
Fizjoterapia w najlepszym wydaniu
Odłamem rehabilitacji jest fizjoterapia i to właśnie w tym zakresie widać kolosalne zmiany, jeśli pod uwagę weźmiemy postęp technologiczny. Pacjenci, którzy wymagają pomocy w powrocie do aktywności fizycznej, muszą w pierwszej kolejności znaleźć odpowiednią placówkę, w której usługi świadczone są na najwyższym poziomie. Fakt, że medycyna udostępnia doskonałe rozwiązania, nie oznacza przecież, że każdy oddział rehabilitacyjny takowe wykorzystuje. Dobrą rehabilitację znaleźć można, wpisując hasło typu „rehabilitacja warszawa” – najlepiej porównać co najmniej kilka ofert. Wiadomo także, że lepsze i szybsze efekty przyniesie rehabilitacja realizowana w placówkach prywatnych. Te na NFZ bardzo często nie posiadają nowoczesnego sprzętu.
W zakresie fizjoterapii stosuje się oczywiście dotychczasowe metody, takie jak ćwiczenia fizyczne bądź masaże manualne. W dochodzeniu do sprawności fizycznej pomagają jednak też o wiele nowocześniejsze zabiegi. Tutaj wymienić można krioterapię, hydroterapię czy fizykoterapię. Medycy już dawno zauważyli doskonałe metody nie tylko leczenia ruchem, ale też wodą, polem magnetycznym i ultradźwiękami.
Odpowiednie nastawienie
Nowoczesna rehabilitacja to również nowoczesne podejście do pacjenta. Odchodzi się już od grupowych zajęć, za to powszechne stały się indywidualne terapie. Takie przynoszą o wiele lepsze rezultaty, bo przecież serie zabiegów czy ćwiczeń ruchowych muszą być zawsze idealnie dobrane, patrząc na poziom niesprawności, ogólny stan zdrowia pacjenta, jego oczekiwania, ale również możliwości.
Nic nie zmieniło się za to pod względem motywacji chorych. Tylko regularna, systematyczna i niestety bardzo często żmudna i długotrwała rehabilitacja może przynieść efekty. Wiele zależy oczywiście od dysfunkcji, natomiast z całą pewnością każdy chory musi uzbroić się w cierpliwość.