Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

O panelach fotowoltaicznych https://suncrew.pl/ słychać już od dawna. Swoją popularność zyskały głównie dzięki oszczędności, jaką gwarantują. Wielu użytkowników, którzy zdecydowali się na fotowoltaikę dla domu jest zadowolonych ze swojego wyboru. Są jednak osoby, które nie potrafią zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej, ponieważ zwyczajnie obawiają się „nowości”. Właśnie dlatego poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie jak to wszystko działa.

Funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej jest dość proste. Decydując się na fotowoltaikę dla domu możesz być pewien, że nie będzie ona żadnym problemem. Jej działanie w dużym uproszczeniu opiera się na produkcji energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne. Jest to możliwe dzięki zjawisku nazywanemu efektem fotowoltaicznym – polega ono na tym, że w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna. W wyniku tego zjawiska energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały. Z kolei do tej zamiany dochodzi w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele słoneczne.

Fotowoltaika dla domu jest zatem wspaniałym rozwiązaniem. W ciepłe, słoneczne popołudnie możesz odpocząć po ciężkim dniu pracy, a w tym czasie instalacja produkuje prąd. Jednak, aby korzystać z tego prądu potrzebny jest inwerter solarny, inaczej nazywany falownikiem. Dzięki temu urządzeniu prąd stały, jaki powstał z energii słonecznej, zostaje przekształcony w prąd zmienny. Dopiero wtedy jest on zgodny z parametrami sieci publicznej. Mówiąc dokładniej jest on zamieniony na prąd o takich samych parametrach jak ten znajdujący się w gniazdkach elektrycznych.

Wyprodukowana przez panele energia może być później magazynowana. Dzieje się tak w przypadku nadprodukcji, czyli wtedy, kiedy jej ilość jest większa niż potrzebujemy. W celu zmagazynowania energii wykorzystywany jest akumulator żelowy lub specjalny magazyn energii. Istnieje również możliwość przekazania nadwyżek do sieci elektroenergetycznej. W takim przypadku osoba posiadająca fotowoltaikę dla domu staje się jednocześnie jej producentem, czyli „prosumentem”. Konieczne jest wtedy zainstalowanie drugiego licznika, tzw. „prosumenckiego”, który ułatwi rozliczanie się z zakładem energetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *