Jak napisać profesjonalne CV

Jak napisać profesjonalne CV

Choć rynek pracy z roku na rok staje się bardziej przyjazny dla pracownika, to właśnie przygotowanie dobrego CV pozwala pozytywnie przejść proces rekrutacyjny i otrzymać wymarzoną pracę. Aby tego dokonać, Curriculum Vitae powinno być profesjonalnie wykonane i wyróżniać się na tle innych dokumentów. W tym wpisie przedstawiamy informację, jak powinno wyglądać takie CV, co zawierać i jakich prostych trików użyć, aby zostać dostrzeżonym.

Poprawność danych

Pierwszym wymogiem, aby CV było odebrane jako profesjonalne — jest wprowadzenie wszystkich danych. Muszą być w pełnej formie i nie powinno pomijać się niczego z takich grup jak dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności i uprawnienia. Informacje powinny być poprawne, gdyż ich koloryzowanie z pewnością wyjdzie na jaw. Cały tekst powinien być w wersji minimalistycznej i spełniać tylko funkcję informacyjną. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z jakichś elementów, można przedstawić je w nieco innej formie. Przykładem jest wiek — w razie zbyt dużej ilości lat, zamiast cyfry można wstawić pełną datę.

Bezwzględnym wymogiem jest poprawność językowa. Błędy, literówki czy nielogiczne i nieuzasadnione zdania mogą w jednej chwili zniweczyć cały wysiłek włożony w tworzenie CV.

Graficzna forma

Doskonałym sposobem, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów i zwrócić uwagę rekrutera jest przygotowanie graficznego CV. Tekstowe podania lub kolorowe kartki nie są już popularne i nie prezentują zbyt wysokiego poziomu estetycznego. Obecnie trendem są kolorowe grafiki, przedstawiajcie poziomy umiejętności czy proste wzory i obramowania graficzne. W internecie istnieje wiele stron — generatorów, na których wprowadza się dane i wybiera szablon. Po chwili otrzymujemy gotowe CV w formie pliku pdf gotowego do wydrukowania.

Większość stron jest darmowych a płatne serwisy lub pakiety proponują większy wybór szablonów i brak loga producenta na CV. Warto zainwestować kilka złotych w płatną opcję, gdyż takie projekty są bardzo profesjonalne i pozwalają wyrobić o sobie dobrą opinię.

Przydatne porady

Tak jak w innych dziedzinach, tak i przy okazji procesu kwalifikacyjnego lub spotkania rekrutacyjnego istnieje kilka trików, które zwiększą szanse na nasze zatrudnienie. Pierwszą z nich jest możliwe umówienie się jako pierwsza lub ostatnia osoba. Amerykańskie badania wykazały, że skrajne pozycje najbardziej zapadają w pamięci, a rekruterzy porównują do tych osób inne. Znacznie trudniej sprostać wymaganiom innych dlatego te osoby mają nieco większą szansę na zatrudnienie. Niezależnie od stanowiska czy branży zadbać o wygląd zewnętrzny. To jeden z nielicznych elementów, poprzez które możemy zapunktować u przyszłego pracodawcy. W prosty sposób możemy sprawić wrażenie osoby eleganckiej i taktownej, którą zdecydowanie chętniej się zatrudnia. Czerwony element w postaci butonierki, krawata lub oprawek okularów również zwróci na nas uwagę i nie będzie zbyt pretensjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *