Jak ochronić psa przed kleszczami?

Jak ochronić psa przed kleszczami?

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które bytują przede wszystkim na trawach oraz w krzakach. O ile sam nie jest niebezpieczny, ponieważ w momencie jego wbicia się w skórę może wypić jedynie niewielkie ilości krwi, tak bardzo często jest nosicielem wielu groźnych chorób, które mogą dotknąć nie tylko człowiek, ale również psy. Są one szczególnie narażone na kontakt z kleszczami podczas spacerów. Każdy właściciel czworonoga powinien dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie chronić swojego pupila.

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

W momencie, gdy kleszcz przedostanie się na psa szuka najlepszego miejsca, w które będzie mógł się wbić. Ze względu na gęstą sierść zwierzęcia w większości przypadków pozostaje on nie zauważony, aż do momentu, gdy wraz z ilością wypitej krwi zwiększy on swoje rozmiary. W trakcie tego procesu wraz z wydzieliną do krwi psa dostają się bakterie, wirusy i inne pasożyty, których nosicielami jest konkretny kleszcz. Najpoważniejszymi chorobami, które może on wywołać są przede wszystkim: erlichioza, anaplazmozętrombocytaza oraz babeszjoza. Nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet śmierci psa. Za każdym razem po złapaniu przez czworonoga kleszcza trzeba obserwować jego zachowanie, a w razie wystąpienia niepokojących objawów zgłosić się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii.

W jaki sposób zabezpieczyć psa?

Najlepszym sposobem walki z kleszczami jest zastosowanie odpowiedniej ochrony. Na rynku istnieje kilka środków, które mogą zastosować właściciele psów, aby zminimalizować ryzyko złapania kleszcza. Trzeba jednak pamiętać, że żadna z nich nie da stuprocentowej pewności, głównie ze względu na występowanie różnych odmian kleszczy.

Obroże ochronne

Najchętniej wybierane przez właścicieli są obroże nasączone preparatem, który odstrasza kleszcze. Zawarte w nich składniki stopniowo uwalniane są warstw tłuszczowych skóry psa, dzięki czemu mogą działać nawet przez kilka miesięcy. Obroże są w pełni bezpieczne, ale trzeba pamiętać o ich zdejmowaniu przed każdą kąpielą, ponieważ duża ilość wody może zaburzyć jej działanie.

Preparaty spot-on

Tego rodzaju preparaty aplikowane są na skórę psa w postaci praktycznych kropelek. Rozprzestrzeniają się równomiernie po całym ciele i zapewniają ochronę na kilka tygodni. Po tym czasie trzeba zaaplikować je ponownie.

Tabletki

Substancje aktywne zawarte w nich wchłaniają się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Sprawiają, że pajęczaki, które będą chciały przyczepić się do skóry psa natychmiast umrą z powodu zablokowania pracy ważnych receptorów. Środki te są bezpieczne dla zwierząt, a skutki uboczne w postaci wymiotów czy biegunki pojawiają się u nich bardzo rzadko. Tabletki, w zależności od producenta, który wypuścił je na rynek podaje się dwa razy w roku lub co 2-3 miesiące.

Wybór odpowiedniego środka zapobiegawczego zależy przede wszystkim od preferencji właściciela. Warto także zasięgnąć opinii weterynarza, który pomoże dobrać najlepszy środek dostosowany do konkretnego psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *