W jaki sposób dbać o higienę kota?

W jaki sposób dbać o higienę kota?

Przyjęło się że koty doskonale potrafią samodzielnie zadbać o własną higienę. Regularnie wymywają swoją sierść dbając tym samym o czystość swojego futra. Istnieje jednak kilka sytuacji w których warto wspomóc zwierzę w staraniach o utrzymanie futra oraz pozostałych części kociego ciała w dobrej kondycji. Zaliczyć do nich należy: regularne wyczesywanie, pielęgnacja kocich uszu oraz zębów, dbanie o kocie pazury.

Pielęgnacja futra – wyczesywanie i odkłaczanie kota

Podstawowym obowiązkiem właściciela kota jest pomoc kotu w pielęgnacji sierści poprzez regularne szczotkowanie. Zadanie to jest szczególnie zalecane w przypadku kotów długowłosych a także w okresach wzmożonego linienia które występuje w okresie wczesnowiosennym oraz przed zimą (to wtedy kot zmienia rodzaj futra na letnie oraz zimowe). Szczotkowanie najlepiej rozpocząć gdy zwierzę jest jeszcze młode, szybciej przyzwyczai się do tej czynności a wyczesywanie będzie je mniej stresować. Czynność ta jest bardzo ważna: pozwala uniknąć zlizywania i połykania nadmiaru sierści przez zwierzę, które może doprowadzić w dłuższym okresie do zakłaczenia w żołądku oraz jelitach a także do problemów z wypróżnianiem. Warto pamiętać, że kot nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z nadmierną ilością martwych włosów samodzielnie.

Higiena uszu u kota

Brak odpowiedniej higieny kocich uszu może doprowadzić do zatkania kanałów słuchowych poprzez nadmierne osadzanie się woskowiny, nierzadko pojawia się świerzbowiec uszny, grzybice oraz różnego rodzaju infekcje bakteryjne. Czyszczenie uszu jest czynnością z którą kot nie zawsze potrafi poradzić sobie samodzielnie, dlatego należy przynajmniej raz w miesiącu kontrolować ich stan oraz w razie potrzeby stosować gotowe preparaty do czyszczenia kocich uszu lub płynną parafinę.

Kocie zęby – dlaczego trzeba o nie dbać?

Higienę kociego uzębienia warto wprowadzić gdy kot jest jeszcze mały. Czynność ta jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej stresujących czynności dla obu stron. Kocie uzębienie należy myć delikatną szczoteczką oraz dedykowaną dla kotów pastę do zębów. Wiele sklepów oferuje także specjalne proszki, pasy oraz płyny do zębów które można dodawać do pożywienia. Ich celem jest oczyszczenie zębów oraz usunięcie osadów powstałych na nich. Rozwiązanie to może być równie skuteczne jak tradycyjne szczotkowanie. Nadmiar osadu na zębach może powodować powstawanie kamienia i odsłonięcie szyjek zębowych, które w konsekwencji przyczynią się do próchnicy i przedwczesnego wypadania zębów u zwierzęcia.

Koty regularnie dbają o swoje pazury ścierając je na drapakach a także często na meblach. W przypadku zbyt długich warto wybrać się do weterynarza na ich skrócenie, które poprawi komfort funkcjonowania kota i domowników. Dbanie o właściwą higienę zwierzęcia jest bardzo ważne, pozwoli ono nie tylko czuć się dobrze zwierzęciu ale także uchroni je przed różnymi chorobami i powikłaniami związanymi z brakiem pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *