Jak urozmaicić szkolne lekcje – sposoby na zaangażowanie uczniów

Jak urozmaicić szkolne lekcje – sposoby na zaangażowanie uczniów

Każdy nauczyciel chce, aby to właśnie jego lekcje zainteresowały uczniów. Zaangażowani uczniowie, którzy chętnie się uczą i lubią Twój przedmiot, to nie tylko sen, ale wizja, która może stać się rzeczywistością. Jak to zrobić? Wystarczy, że nieco urozmaicisz swoje lekcje i tym samym wzbudzisz ciekawość wśród grupy osób, którą uczysz. Oto najlepsze sposoby na urozmaicenie szkolnych lekcji, które zyskają uznanie w oczach uczniów.

Pozytywne zaskoczenie

Uczniowie przyzwyczajeni są do niezbyt ciekawych lekcji, na których słuchają nauczyciela, piszą notatki w zeszycie lub rozwiązują testy. A jakby tak przełamać ten schemat i wprowadzić element zaskoczenia? Odskocznia od codzienności i lekcji, które w każdej klasie wyglądają tak samo, zaangażuje uczniów i sprawi, że okażą oni większe zainteresowanie materiałem, który muszą przyswoić. Element zaskoczenia może przybierać wiele różnych form. Może to być:

– Prezentacja, która zawiera nie tylko blok tekstu, ale także obrazki, cytaty, a nawet „memy”, które uwielbiają uczniowie. Jeśli tylko dopasujesz je do tematu prezentacji, to młodzież na pewno to doceni i zapamięta Twoją lekcję.

– Quiz, w którym uczniowie mogą wykazać się swoją wiedzą z przeprowadzonej wcześniej lekcji i zdobyć dodatkowe punkty lub dobre oceny. Może to być prosty Quiz, w którym pierwsza osoba, która się zgłosi, odpowiada na pytanie lub coś bardziej kreatywnego np. zabawa przypominająca teleturniej „Milionerzy”.

– Ćwiczenia w grupach, w których uczniowie muszą ze sobą współpracować i wspólnie wypełnić test.

Lekcje w innym wydaniu

Siedzenie cały dzień w szkolnej ławce może być zniechęcające, szczególnie gdy na zewnątrz przyroda budzi się do życia i jest ciepło. Dobrym pomysłem będą zielone szkoły, są to wyjazdy w ciekawe miejsca, podczas których uczniowie nie tylko zwiedzają i dobrze się bawią, ale także uczą się pożytecznych rzeczy. Mogą to być zielone szkoły w górach, podczas których uczniowie będą chodzić po górskich szlakach i uczyć się o przyrodzie i kulturze południa Polski. Taki sposób nauki zainteresuje większość osób i będzie miłą odskocznią od tradycyjnych lekcji. Zielona szkoła może trwać kilka dni, a podczas niej uczniowie mogą uczyć się wielu przedmiotów w przystępny sposób. Nie zabraknie czasu na lekcje przyrody i geografii, jak i aktywność fizyczną, biologię oraz historię. Wiedza podana w taki sposób jest o wiele bardziej przystępna niż ta zawarta w podręcznikach, a nauczyciel, który zaoferuje taką rozrywkę, może sporo zyskać w oczach swojej klasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *