Jak uzyskać kredyt na mieszkanie – kilka ważnych kwestii

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie – kilka ważnych kwestii

Kredyt na mieszkanie to dla wielu osób, które marzą o własnych czterech ścianach jedynie rozwiązanie aby je spełnić. Kredyt hipoteczny wiąże kredytobiorce z bankiem na długie lata. Takie zobowiązanie może wydawać się dla niektórych zbyt duże i często rezygnujemy ze starań o niego. Jednak jeśli zdecydowałeś się, że chcesz starać się o kredyt na mieszkanie to zobacz nasz poradnik, który pokaże Ci krok po kroku jak go uzyskać.

Jak dostać kredyt na mieszkanie?

Zdolność kredytowa

Aby otrzymać kredyt na mieszkanie niezbędna będzie Ci zdolność kredytowa. Tak jak w przypadku innych rodzai kredytów jest ona głównym czynnikiem, który decyduje o tym czy bank przyzna Ci kredyt. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem starań o kredyt zadbać o swoją dobrą zdolność kredytową, która nie będzie budzić w pracownikach banku wątpliwości.

Podczas określania Twojej zdolności kredytowej z pewnością padną takie pytania jak to ile wynoszą Twoje dochody i na jaki rodzaj umowy jesteś zatrudniony, jakie posiadasz co miesięczne wydatki, jaki jest Twój stan cywilny i ile osób masz na utrzymaniu, a także jaką kwotę kredytu chciałbyś uzyskać i jaka jest wysokość Twojego wkładu własnego. Odpowiedzi na te pytania pozwolą przeanalizować pracownikom banku Twoją sytuacje i to czy będziesz w stanie spłacić kredyt wraz z jego odsetkami.

Wkład własny

Prócz odpowiedniej zdolności kredytowej do wzięcia kredytu na mieszkanie potrzebny będzie także wkład własny. Wkład własny powinien wynosić co najmniej 20% wartości nieruchomości, która chcemy kupić. Na pozostałe 80% bank pożycza kredytobiorcy niezbędne środki. Jeśli mamy taka możliwość to nasz wkład własny może stanowić większą część, wtedy bank udzieli nam mniejszego kredytu i co miesięczna rata spłaty będzie mniejsza.

Warto zaczekać z zaciągnięciem kredytu do momentu kiedy nasze oszczędności będą na tyle duże, że będziemy mogli w całości pokryć wysokość wkładu własnego. To może być kluczowa kwestia jeśli chcesz ubiegać się o kredyt mieszkaniowy dla młodych lub singli.

Kredyt na mieszkanie – niezbędne dokumenty

Jeśli masz zdolność kredytową i wkład własny musisz także przygotować dokumenty, które będą niezbędne do zaciągnięcia kredytu. Ponieważ kredyt na mieszkanie to długoletnie zobowiązanie, które wymaga dużych nakładów finansowych to lista dokumentów jest dość długa. Musisz przygotować:

– dokumenty, które potwierdzą Twoje dochody czyli zaświadczenie od pracodawcy o uzyskiwanych dochodach w ostatnich miesiącach, PIT za poprzedni rok a także wyciągi ze wszystkich kont.

– dokumenty na temat nieruchomości

– umowy innych kredytów i pożyczek oraz harmonogram ich spłat

Przygotowanie wszystkich tych dokumentów może zająć Ci trochę czasu. Ubieganie się o kredyt na mieszkanie również nie jest szybkie dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *