Jak wybrać idealną narzutę na łóżko?

Jak wybrać idealną narzutę na łóżko?

Narzuta na łóżko to element wystroju sypialni, który często pojawia się w naszych domach. Zabezpiecza ona pościel przed osiadającym na niej w ciągu dnia kurzem czy zabrudzeniami, pozwala łatwo i szybko uzyskać efekt starannie posłanego łóżka, a także może stanowić ciekawe uzupełnienie wystroju wnętrza. Wybierając ją, nie zawsze jednak zastanawiamy się, jakie cechy powinna posiadać, by doskonale spełniała wszystkie te zadania. Najczęściej kierujemy się jedynie jej kolorem i rozmiarem, a tymczasem warto zwrócić uwagę na więcej aspektów.

Narzuty z jakiego materiału są najpraktyczniejsze?

Najbardziej polecane są narzuty wykonane z mieszanki naturalnych i syntetycznych tkanin. Decydująca powinna być trwałość zastosowanych materiałów oraz to, jak sprawdzi się w funkcji, jaką dla niej przewidzieliśmy.

Narzuta ochraniająca pościel, a tym samym bardziej wystawiona na zabrudzenia, nie powinna sprawiać problemów w utrzymaniu jej w czystości. Dlatego wybierajmy materiały, które pozwalają na pranie w pralce, a nie wymagają czyszczenia chemicznego. Dodatkowo ważne jest, by częste pranie nie niosło za sobą ryzyka uszkodzenia czy rozciągnięcia. Sprawdzą się produkty z bawełny łączonej ze sztucznymi włóknami lub całkowicie syntetyczne, ale jednocześnie trwałe i oddychające jak na przykład mikrofibra.

W funkcji dekoracyjnej sprawdzają się cienkie narzuty w typie pledu. Natomiast jeśli chcemy, by nie tylko pozwalała na przykrycie łóżka, lecz także w mroźne noce stanowiła dodatkowe przykrycie, warto zwrócić uwagę także na grubość materiału i to, jak przyjemny jest w dotyku. W tej roli sprawdzają się grubsze pikowane kapy.

Narzuta a wystrój wnętrza

Łóżko stanowi centralny punkt sypialni, dlatego nie można zapomnieć o funkcji dekoracyjnej narzuty. Niejednokrotnie jest pierwszym elementem, jaki zauważamy, wchodząc do pokoju. Dlatego tak ważne jest, by wpisywała się w nasze gusta, a także pasowała do wystroju całego pomieszczenia.

Pod tym względem istotne znaczenie ma materiał. Delikatne satynowe narzuty lub bardziej masywne z welwetu doskonale komponują się z wnętrzami klasycznymi oraz urządzonymi w stylu glamour. Jasne pikowane kapy prezentujące się bardzo elegancko sprawdzą się w połączeniu ze stylem angielskim czy francuskim. Z kolei do pomieszczeń w stylu boho czy rustykalnym można wybrać narzuty uszyte z naturalnych tkanin jak bawełna lub len. Jednak by wybrany produkt idealnie wpisywał się w klimat w naszej sypialni, ważny jest także kolor materiału.

Pod względem kolorystyki czy wzorów możemy spojrzeć na narzuty pod różnymi kątami. Jeśli nie chcemy, by była elementem mocno wyróżniającym się, a tylko subtelnie podkreślała charakter wystroju, najlepiej jest wybierać kolory stonowane, które pojawiają się już w sypialni, na przykład na zasłonach. Jeśli szukamy mocniejszego akcentu, ale naturalnie wkomponowanego w przestrzeń możemy zdecydować na narzutę w kolorze znajdującym się już w pokoju, ale wyraźnie ciemniejszym lub urozmaiconym pasującym do stylu wzorem. Osoby niebojące się oryginalnych rozwiązań mogą natomiast sięgnąć po narzuty kontrastujące z wystrojem, wybierając do jasnego wnętrza ciemny pled lub odwrotnie. W tej roli sprawdzą się także intensywne kolory, ale w sypialni należy z nimi uważać, ponieważ jest to przestrzeń, w której odpoczywamy i zbyt wiele barw może nam przeszkadzać, jeśli szukamy regeneracji w ciągu dnia.

Jaki rozmiar narzuty wybrać?

Na dobór właściwego rozmiaru narzuty ogromny wpływ ma sposób, w jaki chcemy ją rozkładać na łóżku. Najczęściej można spotkać się z materiałem sięgającym podłogi lub założonym pod materac. Jeśli podoba nam się pierwszy sposób, do szerokości łóżka należy dodać podwójną odległość od podłogi (zawsze należy brać pod uwagę wysokość łóżka z materacem), a także grubość kołdry. Jeśli chcemy, by opadała na podłogę także w nogach łóżka, do długości doliczmy jedną odległość od podłogi. Z kolei jeśli chcemy, by narzuta podkreślała panujący porządek i chcemy jej końce podwijać pod materac, do jego szerokości powinniśmy dodać jego podwójną wysokość, grubość kołdry oraz około 20 cm na zakładkę. Zaś do długości możemy doliczyć około 30 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *