Narzuta na łóżko to element wystroju sypialni, który często pojawia się w naszych domach. Zabezpiecza ona pościel przed osiadającym na niej w ciągu dnia kurzem czy zabrudzeniami, pozwala łatwo i szybko uzyskać efekt starannie posłanego łóżka, a także może stanowić ciekawe uzupełnienie wystroju wnętrza. Wybierając ją, nie zawsze jednak zastanawiamy się, jakie cechy powinna posiadać, by doskonale spełniała wszystkie te zadania. Najczęściej kierujemy się jedynie jej kolorem i rozmiarem, a tymczasem warto zwrócić uwagę na więcej aspektów.
Narzuty z jakiego materiału są najpraktyczniejsze?
Najbardziej polecane są narzuty wykonane z mieszanki naturalnych i syntetycznych tkanin. Decydująca powinna być trwałość zastosowanych materiałów oraz to, jak sprawdzi się w funkcji, jaką dla niej przewidzieliśmy.
Narzuta ochraniająca pościel, a tym samym bardziej wystawiona na zabrudzenia, nie powinna sprawiać problemów w utrzymaniu jej w czystości. Dlatego wybierajmy materiały, które pozwalają na pranie w pralce, a nie wymagają czyszczenia chemicznego. Dodatkowo ważne jest, by częste pranie nie niosło za sobą ryzyka uszkodzenia czy rozciągnięcia. Sprawdzą się produkty z bawełny łączonej ze sztucznymi włóknami lub całkowicie syntetyczne, ale jednocześnie trwałe i oddychające jak na przykład mikrofibra.
W funkcji dekoracyjnej sprawdzają się cienkie narzuty w typie pledu. Natomiast jeśli chcemy, by nie tylko pozwalała na przykrycie łóżka, lecz także w mroźne noce stanowiła dodatkowe przykrycie, warto zwrócić uwagę także na grubość materiału i to, jak przyjemny jest w dotyku. W tej roli sprawdzają się grubsze pikowane kapy.
Narzuta a wystrój wnętrza
Łóżko stanowi centralny punkt sypialni, dlatego nie można zapomnieć o funkcji dekoracyjnej narzuty. Niejednokrotnie jest pierwszym elementem, jaki zauważamy, wchodząc do pokoju. Dlatego tak ważne jest, by wpisywała się w nasze gusta, a także pasowała do wystroju całego pomieszczenia.
Pod tym względem istotne znaczenie ma materiał. Delikatne satynowe narzuty lub bardziej masywne z welwetu doskonale komponują się z wnętrzami klasycznymi oraz urządzonymi w stylu glamour. Jasne pikowane kapy prezentujące się bardzo elegancko sprawdzą się w połączeniu ze stylem angielskim czy francuskim. Z kolei do pomieszczeń w stylu boho czy rustykalnym można wybrać narzuty uszyte z naturalnych tkanin jak bawełna lub len. Jednak by wybrany produkt idealnie wpisywał się w klimat w naszej sypialni, ważny jest także kolor materiału.
Pod względem kolorystyki czy wzorów możemy spojrzeć na narzuty pod różnymi kątami. Jeśli nie chcemy, by była elementem mocno wyróżniającym się, a tylko subtelnie podkreślała charakter wystroju, najlepiej jest wybierać kolory stonowane, które pojawiają się już w sypialni, na przykład na zasłonach. Jeśli szukamy mocniejszego akcentu, ale naturalnie wkomponowanego w przestrzeń możemy zdecydować na narzutę w kolorze znajdującym się już w pokoju, ale wyraźnie ciemniejszym lub urozmaiconym pasującym do stylu wzorem. Osoby niebojące się oryginalnych rozwiązań mogą natomiast sięgnąć po narzuty kontrastujące z wystrojem, wybierając do jasnego wnętrza ciemny pled lub odwrotnie. W tej roli sprawdzą się także intensywne kolory, ale w sypialni należy z nimi uważać, ponieważ jest to przestrzeń, w której odpoczywamy i zbyt wiele barw może nam przeszkadzać, jeśli szukamy regeneracji w ciągu dnia.
Jaki rozmiar narzuty wybrać?
Na dobór właściwego rozmiaru narzuty ogromny wpływ ma sposób, w jaki chcemy ją rozkładać na łóżku. Najczęściej można spotkać się z materiałem sięgającym podłogi lub założonym pod materac. Jeśli podoba nam się pierwszy sposób, do szerokości łóżka należy dodać podwójną odległość od podłogi (zawsze należy brać pod uwagę wysokość łóżka z materacem), a także grubość kołdry. Jeśli chcemy, by opadała na podłogę także w nogach łóżka, do długości doliczmy jedną odległość od podłogi. Z kolei jeśli chcemy, by narzuta podkreślała panujący porządek i chcemy jej końce podwijać pod materac, do jego szerokości powinniśmy dodać jego podwójną wysokość, grubość kołdry oraz około 20 cm na zakładkę. Zaś do długości możemy doliczyć około 30 cm.