Jak wygląda leczenie hipoglikemii?

Jak wygląda leczenie hipoglikemii?

Hipoglikemia to stan, w którym stężenie glukozy we krwi spada poniżej normy. Niedocukrzenie, ponieważ tak inaczej nazywa się to schorzenie, rozpoznaje się przy obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l). Jak powinno wyglądać postępowanie medyczne? Zapraszamy do artykułu. 

Hipoglikemia zwykle obserwowana jest u chorych na cukrzycę typu 1 lub 2. Jest to niebezpieczny stan, wymagający niezwłocznej reakcji. W innym przypadku możliwe są powikłania groźne dla zdrowia i życia.

Przyczyny hipoglikemii 

Możliwe przyczyny hipoglikemii w przypadku osób zmagających się z cukrzycą to:

  • przyjęcie zbyt dużej dawki insuliny (lub doustnych leków przeciwcukrzycowych), ● pominięcie posiłku po przyjęciu insuliny,
  • spożycie zbyt małego posiłku,
  • zbyt intensywna aktywność fizyczna,
  • spożycie alkoholu.

Nie zapominajmy jednak, że hipoglikemia może dotknąć również osoby niebędące cukrzykami. Wówczas jest mowa o hipoglikemii reaktywnej.

Jak leczyć hipoglikemię? 

Osoby, u których pojawiły się objawy hipoglikemii powinny przede wszystkim dokonać pomiaru stężenia glukozy przy pomocy glukometru. Jeżeli jest ono zbyt niskie, należy niezwłocznie spożyć węglowodany proste, np. owoce czy glukozę płynną lub w tabletkach. Jeżeli po kilku minutach stan nie ulegnie poprawie, konieczne jest wezwanie karetki.

W przypadku udzielania pomocy osobie nieprzytomnej należy ułożyć ją w pozycji bezpiecznej ustalonej i natychmiast wezwać karetkę. Dobrze jest również wykonać również pomiar stężenia glukozy. Leczenie hipoglikemii w takim przypadku opiera się na dożylnym podaniu roztworu glukozy lub glukagonu (domięśniowo). Konieczne jest także również zmodyfikowanie diety w tym równie regularne kontrolowanie masy ciała u cukrzyków.

Hipoglikemia reaktywna. Co to takiego? 

Hipoglikemia reaktywna oznacza spadek stężenia glukozy we krwi u osób, które nie są chore na cukrzycę typu 1 lub 2. Zwykle ma miejsce około 3-5 godzin po spożyciu posiłku, zwłaszcza tym bogatym w węglowodany. Należy pamiętać jednocześnie, ze zaburzenie to nie występuje na czczo i po wysiłku fizycznym. Hipoglikemia reaktywna może być ponadto sygnałem świadczącym o rozwoju cukrzycy typu 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *