Przyczyny obniżonego libido i sposoby na podniesienie

Przyczyny obniżonego libido i sposoby na podniesienie

Libido, czyli popęd seksualny jest kwestią bardzo indywidualną. Każdy człowiek ma inne potrzeby i nie warto sugerować się wydolnością innych. Jednak zdarzają się sytuację, w których obserwujemy, że poziom naszego popędu seksualnego znacznie spadł. Nie jest to powód do paniki, co nie zmienia faktu, że dobrze dotrzeć do sedna problemu. Obniżone libido nie jest tylko kwestią samopoczucia, ale może też być oznaką choroby. Zobacz jakie są przyczyny niskiego libido.

Przyczyny obniżonego libido

Na sam początek warto zaznaczyć, że spadające libido nie dotyczy tylko jednej płci. Może przytrafić się zarówno mężczyźnie, jak i kobiecie. Przypadłość obniżonego popędu seksualnego ściśle powiązana jest ze stresem. Dlaczego? Stres wpływa na rozregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu. Hormony stresu, takie jak kortyzol, silnie zakłócają funkcjonowanie całego ustroju, w tym produkcję hormonów płciowych i neuroprzekaźników, w efekcie dochodzi do spadku libido. Długotrwały stres powoduje przemęczenie organizmu. To z kolei może przekładać się nie tylko na obniżone libido, ale również na inne kłopoty zdrowotne. 

Kolejną przyczyną niskiego libido mogą być spożywane leki. Brak ochoty na seks najczęściej występuje przy przyjmowaniu leków uspokajających, antydepresantów, obniżających ciśnienie i psychotropowych. W takim przypadku warto skontaktować się ze swoim lekarzem i poprosić o zmianę leku. Do obniżonego popędu seksualnego przyczyniają się też alkohol i używki, w tym papierosy. Regularne spożywanie alkoholu nie tylko uzależnia, ale działa skracająco i spłycająco na sen, natomiast chroniczne palenie papierosów jest głównym czynnikiem rozwoju zaburzeń erekcji. Przyczyną są zmiany w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych.

Jak podnieść libido?

Żeby podnieść libido, należy prawidłowo rozpoznać przyczynę. Czasem może wystarczyć kilka dobrze przespanych nocy, lub zmiana leków. Na pewno warto również porozmawiać ze swoim partnerem/ką. Obniżone libido, to nie powód do wstydu, a sygnał naszego organizmu, że coś jest nie tak. Dlatego warto też wybrać się do lekarza specjalisty, który będzie w stanie wykluczyć poważniejsze schorzenia. W trakcie czekania na wizytę nie zaszkodzi spróbować domowych sposobów, takich jak kuchenne afrodyzjaki. Mężczyźni do menu niech włączą banany bogate w potas, kurkumę, pestki dyni, owoce morza i figi. Natomiast panie mogą uzupełnić swój jadłospis o imbir, owoce z dużą zawartością witaminy C, takie jak truskawki, czy cytryna oraz cynamon i orzechy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *