Jakie zwierze klatkowe wybrać z myślą o dziecku?

Jakie zwierze klatkowe wybrać z myślą o dziecku?

Dzieci nieodmiennie kochają zwierzęta i często marzą o tym, aby posiadać własne. W związku z dużym wyborem zwierząt domowych, ostateczna decyzja najczęściej pada na zwierzę klatkowe. Wśród nich wybór jednak nie jest oczywisty. Przed zakupem zwierzęcia warto poznać jego zwyczaje i wymagania, co będzie wiązało się z przyszłymi obowiązkami dziecka.

Czy chomik dla dziecka to dobry pomysł?

Chomiki są jednymi z najczęściej wybieranych zwierząt, ze względu na to, że nie wymagają licznych zabiegów higienicznych, a ich okres życia jest dosyć krótki. Oprócz tego, do zalet tego zwierzątka warto zaliczyć sprzątanie klatki, które z powodzeniem może odbywać się tylko raz w tygodniu. Chomika możemy również zostawić w domu pod naszą nieobecność nawet na kilka dni. To zaś przy innych zwierzętach domowych często jest po prostu niemożliwe. Jednak z drugiej strony należy pamiętać o tym, że chomik jest małym gryzoniem, który uwielbia biegać i jest w stanie zatopić ząbki niemalże wszędzie. Z tego powodu jest to zwierzę dedykowane dzieciom starszym niż 6 lat.

A może świnka morska, szynszyla lub królik?

Przyjęcie do domu większych zwierząt klatkowych wiąże się z tym, że obowiązków przybędzie nam znacznie więcej. Jednakże większe zwierzę z pewnością przyniesie dziecku ogromną radość. Co więcej, zmniejsza się ryzyko, że podczas zabawy w pokoju zwierzę utknie w szczelinie, bądź ucieknie. Niemniej należy pamiętać, że zabiegi higieniczne, częstsze sprzątanie klatki i właściwa dieta mogą sprawiać trudności. W związku z tym większe zwięrzęta jak świnka morska, szynszyla bądź królik to najlepsze rozwiązanie dla dzieci starszych, czyli taki, które ukończyły już 12 lat. Wówczas z pewnością poradzą sobie z prawidłową opieką.

Czy zwierzęta akwariowe są dobre dla dzieci?

Jako pierwsze zwierzę, bardzo dobrze jest wybrać jedno ze zwierząt akwariowych. Rybki nie mają wysokich wymagań, natomiast cieszą oko. To również doskonałe rozwiązanie, aby nauczyć dzieci odpowiedzialności. W tym wypadku będzie to oczywiście regularne karmienie rybek i pomoc w sprzątaniu akwarium. Niemniej rybki są popularnymi zwierzętami domowymi, które dostarczają dzieciom wiele radości i nie sprawiają dodatkowych kłopotów czy też szkód. Zwierzęta akwariowe możemy również pozostawiać na kilka dni bez opieki, co jest szczególnie ważne w przypadku rodzin, które często podróżują. Ta propozycja jest idealna dla najmłodszych dzieci, które pragną posiadać własne zwierzę, ale nie są jeszcze w stanie sprawować nad nimi pełnej opieki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *