Najczęściej spotykane typy robót ziemnych, które warto znać

Najczęściej spotykane typy robót ziemnych, które warto znać

Roboty ziemne, jak sama nazwa wskazuje, dotyczą realizacji wszelkiego rodzaju usług związanych z przenoszeniem ziemi – usuwaniem jej, transportowaniem, nasypywaniem i nie tylko. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak szerokie jest to pojęcie i jak bardzo różnorodne zlecenia wykonują firmy, które oferują właśnie usługi z zakresu robót ziemnych. Warto pogłębić swoją wiedzę na ten temat, szczególnie, jeśli mamy w planach jakąś inwestycję obejmującą tego typu roboty.

Najważniejsze rodzaje robót ziemnych

Wśród najważniejszych rodzajów robót ziemnych nie sposób nie wymienić wykonywania różnego rodzaju wspomnianych już nasypów i wykopów. Pierwsze z nich wykorzystywane są przede wszystkim w charakterze tymczasowym, kiedy z jakiegoś względu trzeba usunąć ziemię z jakiegoś miejsca. Drugie zaś służą w dużej mierze do posadowienia różnego rodzaju budynków.

Jednak to nie koniec. Firmy oferujące roboty ziemne Bydgoszcz mają w swoim repertuarze także choćby ukształtowanie (nazywane też skarpowaniem) poboczy czy wykonywanie rowów melioracyjnych. W dzisiejszych, niepewnych klimatycznie czasach, rowy melioracyjne są szczególnie przydatne, ponieważ w przypadku wystąpienia nadmiaru wody w jakimś zbiorniku odprowadzą ją do innego, tym samym chroniąc tereny przed zalaniem.

Ciekawym typem robót ziemnych, który dotyczy przede wszystkim miejskich przestrzeni zielonych, ale nie tylko, jest przygotowanie ich do użytku. To wieloetapowy proces, który zaczyna się od właściwego ukształtowania terenu, czyli usunięcia nadmiaru ziemi, jeśli jest jej za dużo lub podsypanie, jeśli jest jej za mało. W dalszej kolejności m.in. sadzona jest trawa i rośliny, wykonuje się też wszystkie działania potrzebne, aby zieleń mogła przetrwać na danym terenie (a więc na przykład montuje się właściwe systemy nawadniania).

Rodzaj robót ziemnych a koszt wykonania usługi

To, jaki typ robót ziemnych chcemy zlecić, bezpośrednio wpłynie na koszt realizacji inwestycji. Niektóre z wymienionych powyżej rodzajów robót ziemnych wymagają jedynie powszechnie spotykanych maszyn i technik, inne mogą wymagać bardziej zaawansowanego sprzętu. Ma też znaczenie rozmiar inwestycji, ponieważ z oczywistych względów inna będzie cena stworzenia niewielkiego nasypu, a inna wielkiej góry.

Nie warto próbować oszczędzać, zlecając wykonanie robót nierzetelnym firmom, których jedyną pozytywną cechą są niskie ceny. Roboty ziemne są typem usługi, który musi zostać wykonany na najwyższym poziomie, z poszanowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przez osoby posiadające dostateczną wiedzę i doświadczenie. W przeciwnym wypadku koszt całej inwestycji ostatecznie i tak może się zwiększyć z uwagi na opóźnienia w pracach czy popełnione w ich trakcie błędy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *