Jak pielęgnować skórę atopową

Jak pielęgnować skórę atopową

Atopowe zapalenie skóry dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Skóra jest sucha, mało elastyczna i swędząca, a w poważniejszych stanach pojawia się ból. Ważny jest zatem dobór właściwych kosmetyków, aby zahamować stan zapalny i nie dopuścić do powikłań. Sprawdź, jak pielęgnować skórę atopową.

Skóra osób dotkniętych zmianami atopowymi jest przede wszystkim bardzo sucha. Właśnie na tym powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Zadbajmy zatem o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. W aptece znajdziesz specjalne preparaty – emolienty, które są dedykowane właśnie skórze atopowej. Są to produkty z ceramidami, lipidami, gliceryną, mocznikiem oraz kwasem hialuronowym. Składniki te wpływają na odbudowę płaszcza lipidowego, zmniejszają wrażliwość skóry na alergeny oraz przywracają prawidłowe pH.

Poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków ważna jest temperatura wody podczas kąpieli lub prysznica oraz czas, jaki przeznaczamy na te czynności. W przypadku niemowląt oczywiście zastosujemy kąpiel z dodatkiem emolientów – nie może być ona jednak dłuższa niż 5 minut, a woda powinna być letnia. Zbyt wysoka temperatura wysusza skórę, ale też osłabia działanie kosmetyku! Możemy niechcący doprowadzić do spotęgowania objawów AZS. Najoptymalniejsza będzie temp. 32 stopni C. Starsze dzieci, które mogą już skorzystać z prysznica oraz dorośli powinni wybierać właśnie taką formę mycia – prysznic jest dla skóry lepszy od kąpieli. Należy dokładnie rozprowadzić na skórze wybrany preparat, np. olejek myjący, dać mu chwilę na działanie po czym spłukać i osuszyć skórę. Ten etap jest równie istotny podczas pielęgnacji skóry atopowej co sama kąpiel! Nie należy wycierać skóry wykonując gwałtowne ruchy – nie ocieramy jej ręcznikiem lecz delikatnie przykładamy go do ciała. Po osuszeniu także nakładamy na skórę balsam z emolientami. W przypadku silnego swędzenia warto kupić preparat zawierający dodatkowo substancje łagodzące świąd. Do mycia skóry głowy nie powinno używać się tradycyjnych szamponów – często zawierają one substancje spieniające SLS i SLES, które mogą podrażniać skórę. Wybieraj zatem szampony, które są pozbawione tych składników, najlepiej hipoalergiczne.

Skóra twarzy również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy wybierać kremy pozbawione barwników i kompozycji zapachowych. Powinny być one również delikatniejsze, niż emolienty do ciała, lecz nadal z silnymi właściwościami nawilżającymi. W składzie szukaj takich składników jak: kwas hialuronowy, ceramidy, olejek z wiesiołka, prowitamina B5, witaminy A i E czy alantoina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *