Praca zdalna – wady i zalety

Praca zdalna – wady i zalety

Niezależnie od tego, czy Twoi pracownicy pracują w innym kraju, w przestrzeni co-workingowej, czy w domu, istnieje duża szansa, że praca odbywa się poza biurem. Jednak pomimo tego, jak słodka może wydawać się praca zdalna dla niewtajemniczonych, niesie ona ze sobą wyjątkowe wyzwania. Aby wnieść swój wkład w tę zmianę, zebraliśmy listę wskazówek dotyczących produktywności w pracy zdalnej, które pomogą zarówno pracownikom zdalnym, jak i menedżerom zwiększyć wydajność i odnieść sukces – być może nawet w piżamie.

Wydajność pracy zdalnej: Fakt czy fikcja?

Czy praca w domu sprawia, że jesteś bardziej produktywny? Według badań przeprowadzonych przez Stanford, odpowiedź brzmi: tak. W badaniu przeprowadzonym na 500 pracownikach podzielonych na dwie grupy, zdalna kohorta wykazała zwiększoną produktywność odpowiadającą całodziennej pracy.

Jak się okazuje, pracownicy zdalni pracują na pełną zmianę (lub więcej) w porównaniu ze swoimi rówieśnikami pracującymi w biurze – robią też krótsze przerwy, mają mniej dni chorobowych i biorą mniej urlopów. Bycie skutecznym pracownikiem zdalnym wymaga jednak sporej dawki dyscypliny. Ta lista wskazówek dotyczących produktywności w pracy w domu ma na celu pomóc zespołom zdalnym w wykorzystaniu ich mocy, aby odnieść większy sukces.

Korzyści płynące z pracy w domu

Dla pracodawców, zatrudnianie pracowników zdalnych ma kilka zalet. Obniża koszty, ponieważ nie wymagają oni przestrzeni i zasobów w Twoim fizycznym biurze. Rekruterzy mogą wybierać z szerszej puli kandydatów, ponieważ odległość nie stanowi problemu. Wirtualni pracownicy mogą również pracować w różnych strefach czasowych, dzięki czemu łatwiej jest zapewnić klientom wsparcie 24/7.

Jeśli chodzi o pracowników, mogą oni czerpać korzyści z pracy zdalnej na kilka sposobów. W przeważającej większości pracownicy zdalni zgłaszają zwiększoną produktywność i większe zaangażowanie zawodowe. Często mogą cieszyć się bardziej elastycznym harmonogramem pracy i są odporni na biurowe zakłócenia. Oszczędzają również czas na dojazdy do pracy, co jest korzystne zarówno dla nich, jak i dla środowiska. Choć korzyści płynące z pracy zdalnych zespołów stają się coraz bardziej widoczne dla wielu firm, telepraca wciąż ma swoje wady.

Potencjalne minusy pracy zdalnej

Praca zdalna może być dobrze dopasowana do niektórych organizacji, ale telepraca nie jest systemem idealnym. Pierwszą przeszkodą w osiągnięciu sukcesu przez zespół zdalny jest trudność w komunikacji, szczególnie jeśli członkowie zespołu są rozproszeni w różnych strefach czasowych. Koordynowanie pracy pracowników zdalnych wymaga również doskonałych umiejętności zarządzania.

Chociaż pracownicy zdalni zgłaszają większe zaangażowanie ze strony swoich przełożonych, może to ograniczać zdolność ich menedżerów do wykonywania innych zadań. Zarządzanie zespołem zdalnym jest czynnością wymagającą wyważenia, ponieważ częsta i produktywna komunikacja jest kluczem do sukcesu zespołu. Dla pracownika zdalnego, plusy i minusy telepracy są przeciwnymi stronami tej samej monety. Ich elastyczne, wolne od rozproszenia otoczenie może stać się środowiskiem izolującym i demotywującym. Bez zaangażowania w dyscyplinę i dbałość o siebie, pracownicy zdalni ryzykują wypalenie i zniechęcenie, a nawet depresję.

Te potencjalne bolączki pracowników są powodem powstania tego przewodnika. Czytaj dalej, aby poznać nasze wskazówki dotyczące produktywności w pracy w domu.

Stwórz harmonogram i trzymaj się go

Kiedy pracujesz w domu, będziesz miał bardziej płynną strukturę swojego dnia, niż gdybyś stacjonował w tradycyjnym biurze. Nie tylko jesteś w stanie ustawić swój własny harmonogram, będziesz musiał.

  • Wyznacz sobie rutynę
  • Mamy tendencję do myślenia o rutyny jako ograniczenie w najlepszym przypadku, a kreatywność-zabójca w najgorszym. Niemniej jednak, dla telepracownika, trzymanie się rutyny może być niezwykle pozytywne. Bez jednego, będzie trudniej pozostać produktywnym i zmotywowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *