Rustykalne wesele – czy to uroczystość idealna dla was?

Rustykalne wesele – czy to uroczystość idealna dla was?

Pozornie funkcja wesela jest jedna – ma uczcić zapieczętowany związek małżeński, podkreślając miłosne uczucia pary ślubnej oraz ich bliskich. W praktyce jednak można pójść o krok dalej, urządzając nie tylko przyjęcie, które będzie cechować się dobrą atmosferą, życzliwością i miłością (chociaż to, oczywiście, podstawa), ale także wyrazi styl pani i pana młodego, ukazując nie tylko ich uczucie, ale i osobowości. Warto to zrobić, zwłaszcza, że to osobowość czy styl danej osoby jest często tym, co przykuwa uwagę i zachęca do spotykania się, przez co jest warte upamiętnienia.

Rustykalne wesele – czym charakteryzuje się ten styl przyjęć?

Jednym z stylów, które możemy obrać jako motyw przewodni wesela, jest styl rustykalny. Rustykalne wesele głęboko czerpie (lub tylko subtelnie nawiązuje) do estetyki kojarzonej z wsią i mieszkańcami wsi. Klimat takiej uroczystości określić można jako “sielski”, “chłopski”, “sielankowy” czy “ludowy”. To ponadto estetyka bogato inspirowana naturą i unikająca sztuczności (w tym materiałów, z których wykonane są dekoracje). Masową produkcję przedkłada się tu rzemiosło, skłaniając się ku przedmiotom wykonanym ręcznie, o unikalnym, jedynym w swoim rodzaju charakterze. Rustykalne wesele to dobry wybór dla tych par, które cenią prostotę – rękodzieło nie jest tu wymyślne czy bogato zdobione, będąc zazwyczaj dalekim od obfitości kolorów i wzorów na niektórych z etnicznych kreacji. Z tego rodzaju uroczystością dobrze będą czuli się małżonkowie, którzy na co dzień cenią umiar i nieco zachowawczości. Można powiedzieć, że wesele rustykalne jest nieco bardziej okiełznaną (ale nie mniej uroczą) wersją wesela boho, z którym ma wiele wspólnego (bliskość natury, rękodzieło itp.), ale pozbawione jest wrażenia przesytu, który wesele boho często cechuje (co też samo w sobie nie jest wadą).

Rustykalne wesele – jak wybrać miejsce?

Wesele rustykalne, w przypadku wyboru miejsca na uroczystość, charakteryzuje się dużą dowolnością. Para ma do wyboru miejsca poza miastem – warto poszukiwać wiejskiego domu, karczmy, obszernej stodoły na wsi. Jest to potraktowanie tematu wesela najbardziej dosłownie, poprzez zapewnienie gościom dosłownego przeniesienia się w rustykalne miejsce. Nie mniej odpowiednim miejscem będą jednak także te usytuowane w miastach, a stylizowane na sielskie. Poleca się szukać wnętrz o minimalistycznym designie (co nie znaczy surowym, nowoczesnym, pełnym klasycznych kolorów i sztucznych materiałów). Doskonale sprawdzi się prosta sala wypełniona drewnianymi stołami i ławami. Kolejną z metod poradzenia sobie z tematem wesela rustykalnego jest zorganizowanie uroczystości w plenerze. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas np. rozstawienie/wykupienie namiotu, czy właśnie wspomnianej już stodoły, która wydaje się być jednym z najczęściej obieranych i najbardziej charakterystycznych miejsc, które przewijają się w relacjach par z tego typu wesel. Zadbajmy o to, by wybrana okolica faktycznie miała coś wspólnego z naturą, by przyroda była bujna, tkwiąca w centrum uwagi. Nie wybierajmy polan, stodół itp. miejsc przypadkowo – zdecydujmy się na te, w które właściciele włożyli i na co dzień wkładają serce. To przecież także kojarzy się z sielskością, bo uprawa, tak charakterystyczna dla wsi, to nic innego, jak codzienna troska o podopieczną – naturę. Takie miejsce udzieli swój charakter parze, podsycając uczucie małżonków, co więcej, o czym nie sposób nie wspomnieć, będzie pięknie wyglądać na zdjęciach.

Rustykalne wesele – sposób wyboru dekoracji

Dekoracje są kluczem w wyróżnieniu stylu rustykalnego spośród innych, przy czym nie odbiegają one, w kwestii minimalizmu, od prostoty rustykalnych wnętrz. Elementem, który musi się koniecznie pojawić jest natura. Przyroda musi być obecna nie tylko w tle wydarzenia – jako krajobraz – ale i bezpośrednio w przestrzeni, w której odbywa się uroczystość. Naturę traktujmy jak gościa, którego także trzeba zaprosić i zapewnić jej godne i efektowne “wejście na salony”, te weselne. Przy czym należy pamiętać, że unikamy skomplikowanych, silnie udekorowanych kompozycji kwiatowych. W tym przypadku warto zainspirować się koncepcją naturalnych ogrodów, takich, w którym przyroda rozwija się właściwe sama, z minimalną tylko ingerencją człowieka. Bukiety w weselu rustykalnym powinny przypominać zebrany na łące, nieco przypadkowo, ale z wielką miłością do piękna zbieranych kwiatów. Do zebrania kwiatów “w całość” z powodzeniem sprawdzi się po prostu sznurek. Warto wykorzystać sezonowe rośliny. W kwestii dekoracji stołów zaleca się postawić na naturalność, unikając sztucznych, nadmiernie błyszczących materiałów. Pożądanym materiały to te naturalne, np. len. Stoły z powodzeniem można także zostawić “nagie”, dbając tylko o atrakcyjność ich wykonania, np. z cieszącego oko drewna, o bogatej fakturze. Zamiast obrusów klimat miejsca do rozmów i posiłków podkreślić można świeczkami i latarenkami, słynącymi z tego, że budują intymność i romantyczność chwili. Warto także zabawić się w przekształcanie miejsca w wesela w “graciarnię” (jednak z właściwym stylowi rustykalnemu umiarem), wkomponowując w wystrój różnego rodzaju starocie (im bardziej autentyczne, vintage tym lepiej), takie jak stare, drewniane drabiny, stare zegary, skrzynki (także z kwiatami), beczki, vintage ramki na zdjęcia, koronkowe serwetki z tradycją (najlepiej rodzinne, robione jeszcze przez mamę, czy babcię). Jeśli chodzi o kwestię zaproszeń i usadzenia gości rozważmy użycie dodatków papierowych, w jak najbardziej surowej formie (np. papieru czerpanego). Dobrze dobrane zaproszenie już na pierwszy rzut oka zasugeruje gościom, jaka jest forma wesela, pozwalając wczuć się w klimat i adekwatnie przygotować się do uroczystości.

Ostatecznie z sielskością i naturalnością wesel rustykalnych, jest we współczesnych czasach trochę jak z miłością. Powszechnie mówi się, że zanikają. Jeżeli więc znaleźliśmy tak ponoć trudną do uchwycenia miłość, można pokusić się o celebrowanie tego niecodziennego, a jak pięknego odkrycia w połączeniu z czymś innym, równie pięknym i niecodziennym, co równocześnie ginie na naszych oczach – przyrodą. Te dwie podobne do siebie sfery/wartości mogą razem dać nadzieję, że i para, na przekór losowi i i niekorzystnym prognozom wobec miłości, przetrwa, a nawet będzie “kwitnąć”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *