Samochodowa gaśnica – co warto o niej wiedzieć?

Samochodowa gaśnica – co warto o niej wiedzieć?

Gaśnica samochodowa to element wyposażenia, który powinien znaleźć się w każdym samochodzie. O tym czy, aby na pewno znajduje się w naszym pojeździe, przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy kontroluje nas policja. O ile pamiętamy o jej posiadaniu (i o tym, w którym miejscu w aucie została umieszczona) o tyle mamy łatwiej. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy nie możemy jej znaleźć. Albo gdy okazuje się, że jej termin ważności minął już dawno temu.

Wozić, czy nie wozić – co mówi prawo?

Obowiązujący w Polsce Kodeks drogowy oraz Prawo o ruchu drogowym nie pozostawiają żadnych złudzeń. Każdy kierowca, bez względu na rodzaj pojazdu osobowego, ma obowiązek wozić ze sobą gaśnicę samochodową.  Za standard w tym zakresie uznaje się gaśnice klasy: A, B, C, które doskonale sprawdzają się w razie większości przypadków napotykanych przez polskich kierowców. Nie ma jednak ściśle określonego przepisu odnośnie wielkości, klasy, czy innych parametrów. Podana jest wyłącznie minimalna waga, która wynosi 1 kg. Warto jednak pamiętać, że za brak jakiejkolwiek gaśnicy, kontrolujący nas policjant ma prawo nas ukarać.

Samo posiadanie gaśnicy samochodowej to jednak nie wszystko. Równie ważne jest zadbanie o łatwą dostępność, a więc zapamiętanie, gdzie została przez nas umieszczona. Znaczenie ma również termin ważności gaśnicy, a dokładniej okres gwarancji producenta, a także okres jej legalizacji.

Czy gaśnica samochodowa może się przeterminować, ale dalej działać?

Wielu kierowców dość często zadaje sobie pytanie, czy nieużyta nigdy gaśnica samochodowa z minionym okresem ważności (gwarancją producenta i okresem legalizacji) może być sprawna? Teoretycznie nie można takiej gaśnicy używać, a w razie kontroli możemy zostać ukarani za takowe przeterminowanie. Warto jednak mieć na uwadze, że taka gaśnica może być sprawna. Aby jednak zyskać co do tego pewność, warto wykonać przegląd takiej gaśnicy.

Przegląd Techniczny urządzenia wykonuje uprawniony do tego specjalista, który ocenia czy gaśnica może zostać dopuszczona do użytku, czy nie. Jeśli uzna, że tak, wówczas jej termin dopuszczenia do użytku zostaje przedłużony o rok. Jeśli nie, wówczas specjalista może wykonać niezbędną naprawę, która usprawni sprzęt. Koszt przeglądu gaśnicy nie jest drogi – z reguły to kilkanaście złotych, które zwalnia nas z konieczności zakupu nowej gaśnicy.

Jak często należy wykonywać legalizację gaśnicy samochodowej?

Legalizacja gaśnicy samochodowej (czyli jej pozytywny wynik przeglądu technicznego) należy wykonywać regularnie. Kodeks drogowy nakazuje robić to co najmniej raz na 12 miesięcy. Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji związanych z legalizacją gaśnic samochodowych, warto odwiedzić stronę pol-poz.pl/jak-czesto-robic-legalizacje-gasnic, na której znajdziesz szczegółowe informacje od strony prawnej, które obowiązują polskich kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *