Typy hostingów, które warto znać

Typy hostingów, które warto znać

“Hosting” to znacznie szersze pojęcie niż wiele osób zdaje sobie sprawę. Zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tego zagadnienia, nie tylko w przypadku, kiedy interesuje nas informatyka, ale także, jeśli planujemy założyć własną stronę internetową lub na razie nie mamy takich planów, ale sądzimy, że mogą się one kiedyś pojawić.

Właściwy hosting www sprawi, że strona będzie szybko się ładowała i rzadko ulegała awariom, więc jego wyboru nie należy dokonywać pochopnie. W takim razie, które typy hostingów warto znać?

Najpopularniejsze typy hostingów

Najtańszym i jednym z najpopularniejszych typów hostingu jest hosting współdzielony. Jak wskazuje sama jego nazwa, w takim przypadku jeden serwer obsługuje wielu klientów i muszą się oni dzielić zasobami. Każdy z nich ma zazwyczaj narzucone określone limity, aby z jego winy nie ucierpiała prędkość i wydajność witryn innych użytkowników.

Druga opcja to VPS (Virtual Private Server) – w tym przypadku mamy do czynienia z serwerem prywatnym, dostępnym tylko dla nas, z wybranymi przez nas parametrami (pamięcią RAM etc.). Jednak, jak również można domyślić się, widząc w nazwie “virtual”, czyli wirtualny, nie jest to nasz własny serwer dedykowany. Po prostu w ramach fizycznego serwera wydzielono nam nasz własny, wirtualny kawałek tortu. Takie rozwiązanie jest już znacznie droższe niż hosting współdzielony, ale za to daje większe możliwości.

Trzecia, najdroższa opcja, to serwer dedykowany. W tym przypadku nie ma mowy o wydzielaniu wirtualnej części serwera, a cały jest on do naszej dyspozycji, co daje jeszcze większe pole do popisu w zakresie indywidualnej konfiguracji. Jednocześnie, żeby faktycznie móc ten serwer sprawnie obsługiwać, przydatna będzie wiedza z zakresu IT lub wsparcie specjalisty.

Który typ hostingu wybrać?

Dla relatywnie niewielkich stron internetowych (na przykład blogów osobistych) wystarczający może się okazać już hosting współdzielony. Szczególnie, jeśli mamy napięty budżet. Taki hosting wykupimy już bowiem za zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych (chociaż są też oczywiście pakiety droższe, o lepszych parametrach czy wyższych limitach).

Jeśli mamy większe potrzeby, możemy pomyśleć o VPS-ie. Na własne, dedykowane serwery decydują się w dużej mierze firmy i właściciele popularnych serwisów. Oba te rozwiązania kosztują jednak już ponad 1000 złotych w skali roku, a w przypadku dedykowanego serwera nawet ponad 2000 złotych. Oczywiście, im większa wydajność serwera, a także przyznany nam transfer i przestrzeń dyskowa, tym więcej będziemy musieli zapłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *