Ulga podatkowa na dzieci w PIT 36 – jak skorzystać?

Ulga podatkowa na dzieci w PIT 36 – jak skorzystać?

Ulgi podatkowe to wybawienie dla wielu polskich obywateli. Jedną z najczęściej wykorzystywanych ulg jest ta, która dotyczy osób posiadających i wychowujących dzieci. Na czym dokładnie polega i w jakim przypadku się należy?

Ulga na dzieci – czym jest?

Jak to z każdą ulgą, jest ona dostępna danego roku dla danej grupy osób. Rozlicza się ją zawsze już po zakończeniu roku podatkowego, w składanym zeznaniu rocznym.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to ulga skierowana dla osób posiadających dzieci. Dotyczy ona każdego, kto płaci podatek dochodowy według skali podatkowej – w skrócie dla osób, które rozliczają się przez formularz PIT 36 i PIT 37. Sprawia to jednocześnie, że osoby rozliczające się według zasad podatku liniowego, karty podatkowej, jak i przychodów ewidencjonowanych, nie będą mieli możliwości skorzystania z tej ulgi.

Sama ulga jest uzależniona zarówno od ilości dzieci, jak i wielkości uzyskanych dochodów. Jak się to dokładnie przedstawia?

Ilość dzieci a ulga podatkowa – jaka jest zależność?

Ulga podatkowa przysługuje już przy posiadaniu jednego dziecka, choć trzeba spełnić kilka warunków, aby miało to miejsce.

Kwota na jedno dziecko, o której mówi ulga, wynosi 92,67 zł na miesiąc, co daje 1.112,04 zł na rok podatkowy. Dzieje się tak pod warunkiem:

  • uzyskiwania dochodów poniżej 112.000 zł rocznie w przypadku związku małżeńskiego (mowa o kwocie łącznej),
  • uzyskiwania dochodów poniżej 56.000 zł, jeśli osoba nie pozostaje w związku małżeńskim; jeśli wychowuje samotnie dziecko, kwota ta wraca do początkowej wartości, czyli 112.000 zł.

Kim jest osoba wychowująca samotnie dziecko, której należy się ulga podatkowa od dziecka? Limit 112.000 zł dotyczy osób, które są:

  • panną/kawalerem,
  • wdową/wdowcem,
  • rozwódką/rozwodnikiem,
  • osobą, której sąd orzekł separację,
  • osobą, którą małżonek przebywa w więzieniu lub nie ma praw rodzicielskich.

Co w przypadku dwójki i większej ilości dzieci? Pierwsza dwójka dzieci jest odliczana za tę samą kwotę, jednak zmienia się to w przypadku kolejnych dzieci. Za trzecie dziecko jest to 166,67 zł za miesiąc, a w przypadku czwartego i każdego kolejnego – 225,000 zł.

Ulga podatkowa na dzieci, która obejmuje PIT 36 i 37 jest niezwykle korzystną opcją dla wielu rodzin, a już szczególnie dla osób samotnie wychowujących potomstwo. Jest to coroczna możliwość na zwrot zapłaconego w ciągu roku podatku, a nawet na zwrot ulgi niewykorzystanej z powodu małych dochodów. Warto wiedzieć o tej możliwości, gdyż pozwala ona zaoszczędzić wiele pieniędzy, które są konieczne przy wychowywaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *