Zasady gry w makao

Zasady gry w makao

Jak grać w makao?

Gier karcianych jest cała masa, jednak jedną z najbardziej popularnych jest z pewnością makao. Bez wątpienia każdy słyszał o tej grze, ale czy każdy z was wie, jak w nią grać i zna zasady? Warto dowiedzieć się, jak grać w makao. Ta gra karciana to świetny sposób na spędzenie wspólnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Warto znać kilka gier karcianych, ponieważ jest to aktywność, która pomaga na zabicie nudy, dostarcza rozrywki oraz zmusza do myślenia podczas relaksu. Gry karciane mogą przynieść nam wiele emocji, zwłaszcza wtedy, gdy do perfekcji opanujemy jej zasady. Jeśli nie grałeś wcześniej w makao a chcesz nauczyć się zasad, to przeczytaj ten artykuł. Postaramy się w jak najbardziej przystępny sposób wyjaśnić Ci zasady gry w makao. Możesz nauczyć ich swoich znajomych czy rodzinę. Taka forma spędzania razem wolnego czasu pomaga w stymulowaniu myślenia, kreatywności i nie pozwala na nudę podczas rodzinnych spotkań czy parapetówek u znajomych.

Makao – którki opis gry karcianej.

Jedną z najlepszych cech tej gry jest fakt, że można w nią grać już w dwie osoby. Nie jest potrzebna większa grupa, aby rozpocząć rozgrywkę. Tak więc w makao możesz grać ze swoim partnerem lub partnerką, zamiast biernie oglądać filmy czy kolejny raz spędzać czas na spacerze. Wspólna zdrowa rywalizacja pomaga zbliżyć się do siebie, poznać drugą osobę, a przy okazji przynosi dużo śmiechu. Do wielu gier karcianych potrzebnych jest zazwyczaj co najmniej kilka osób, a często pojawia się problem ze znalezieniem aż tylu chętnych do gry. W makao możesz nauczyć grać jedną osobę, abyście wspólnie mogli zabijać nudę. Nie oznacza to oczywiście, że więcej chętnych do gry w makao to jakikolwiek problem. W tej grze może uczestniczyć znacznie więcej osób. A im więcej graczy, tym weselej. Oznacza to także zdecydowanie dłuższą rozgrywkę, a więc na nudę nie będzie miejsca! W przypadku dużej ilości graczy może jednak pojawić się problem z małą ilością kart, jednak jest na to rozwiązanie – weźcie po prostu drugą talię, aby rozgrywka miała sens. Jeśli masz już zebraną odpowiednią liczbę osób i kat, możecie przystąpić do gry.

Podstawy gry w makao.

Nie każdy potrafi grać w karty, dlatego przed rozpoczęciem gry warto przypomnieć wszystkim zgromadzonym zasady, lub dokładnie od początku je wyjaśnić. Często zdarza się, że w różnych grupach znajomych zasady nieco różnią się od siebie, w wyniku popełnionych modyfikacji. Aby uniknąć niedomówień podczas gry, co mogłoby skończyć się sprzeczką, warto ustalić konkretne zasady. Mimo małych modyfikacji, makao opiera się na kilku podstawowych zasadach, których nie da się w żaden sposób zmienić. Zatem zacznijmy od początku – jaki jest cel gry w makao? Każdy gracz na początku dostaje określoną liczbę kart i podczas gry dąży do tego, aby jak najszybciej pozbyć się wszystkich. W jaki sposób to zrobić? Aby rozpocząć grę w makao, każdy ze zgromadzonych dostaje określoną licbę kart – najlepiej pięć. Każdy gracz po kolei wykłada jedną ze swoich kart na tą, która leży na stole – odpowiednio do figury. Pamiętaj o ważnej zasadzie – nikt nie może widzieć Twoich kart! Kiedy każdy z graczy ma już rozdane karty, z pozostałych w talii bierze się jedną, z samej góry i kładzie się ją kolorem do góry – w taki sposób, aby każdy z graczy dobrze ją widział. Następnie osoba po lewej stronie od osoby, która rozdawała karrty wykłada na kartę leżącą do góry kolorem jedną ze swoich kart – w taki sposób, aby pasowała do tej na stole. Następnie każdy kolejny gracz kładzie kolejno pasujące karty. Jeśli nie masz karty, która pasuje do tej leżącej na górze stosu na stole, musisz dobrać jedną z talii. W momencie, kiedy zabraknie kart, z których można dobierać, należy zostawić tę z góry stosu, a resztę przetasować i położyć znów do góry nogami, aby możliwe było dalsze dobieranie brakujących kart. Ta osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich swoich kart wygrywa. Reszta z graczy kontynuuję grę i zdobywa kolejne miejsca.

Szczegółowe zasady gry w makao

Podczas swojej kolejki możesz wyłożyć na stos jedną, trzy lub cztery karty. Chyba, że posiadasz jokera – możesz w tym przypadku wyłożyć większą ilość kart. Im więcej kart wyłożysz na raz, tym bliżej jesteś wygranej. Pamiętaj jednak, że wszystkie wyłożone przez Ciebiekarty muszą do siebie pasować, oraz pasować do tej wyłożonej przez osobę przed Tobą.

W momencie, kiedy  wręce pozostała Ci już ostatnia karta, jesteś bardzo blisko wygranej. Jednak musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – powiedz wtedy słowo “makao”. Należy powiedzieć je z momentem wykładania przedostatniej karty. Jeśli nie zdążysz tego zrobić, a któryś z graczy zauważy, że nie poinformowałeś innych, czeka Cię kara – musisz wtedy dobrać pięć kart z talii, co skutecznie oddala Cię od wygranej. W momencie, kiedy pozbywasz się ostatniej karty lub kilku ostatnich kart na raz, muszisz powiedzieć słowa “makao i po makale”. W tej sposób kończysz grę, ponieważ dotarłeś do momentu wygranej – pozbycia się jak najszybciej wszystkich swoich kart. Teraz możesz obserowować grę Twoich znajomych. Jednak pamiętaj – nie podpowidaj nikomu, aby nie psuć zabawy!

Jak wykładać karty? Aby pozbyć się karty, musisz wyłożyć ją podczas swojej kolejki na stos kart w taki sposób, aby kolor i figura pasowały do tej, którą wyłożyła osoba przed Tobą. Jeśli nie masz żandej karty, którą możesz w tym momencie wyłożyć, musisz dobrać jedną kartę z talii. Wtedy tracisz kolejkę i czekasz na następną.

Różne funkcje kart w grze w makao.

Aby gra była nieco bardziej złożona, i nie wiało w niej nudą, określono karty funkcyjne – które działają nieco inaczej niż pozostałe i dodają do gry nieco więcej emocji. Warto pamiętać, jaką funkcję ma każda z kart i umieć to w praktyczny, sprytny sposób wykorzystywać. Pamiętaj, aby na podstawie ruchów graczy starać się mniej więcej określić, jakie karty mogą trzymać w ręku. Jednak nie staraj się podglądać! To nie fair, i możesz w ten sposób zepsuć całą zabawę, gdzie przecież chodzi o zdrową rywalizację.

Karty z numerem dwa i trzy – kolejny gracz musi dobrać odpowiednio dwie lub trzy karty. Chyba, że również posiada dwójkę lub trójkę – wtedy następny gracz dobiera cztery lub sześć, i tak dalej.

Czwórka działa jak stop – w moemncie, gdy jeden z graczy położy czwórkę, następny traci kolejkę. Chyba, że również posiada czwórkę, którą chce położyć na stosie. Wtedy gracz po nim stoi dwie kolejki, i tak dalej.

Wykładając waleta możesz zażądać kart, jednak jedynie takich, które nie mają żadnej funkcji lub dam.

Damę możesz położyć na dowolną kartę, oraz dowolną kartę możesz położyć na damę, tutaj kolor i wartość nie mają znaczenia.

Króle bitne, lub waleczne – po ich położeniu kolejny gracz musi dobrać pięć kart. Chyba, że również dysponuje takim królem – wtedy następna osoba dobiera dziesięć kart.

As służy do zażądania zmiany koloru wykładanych kolejno przez graczy kart.

Joker przyjmuje dowolne karty.

Gra nie jest skomplikowana – wymaga jedynie zapamiętania kilku zasad i funkcji kart. Jeśli już je wszystkie zapamiętasz, Twoja gra stanie się coraz sprytniejsza i będzie przynosiła Ci jeszcze więcej frajdy. Wspólne spędzanie czasu ze znajomymi na grze w karty to dość popularna aktywność na spotkaniach czy domówkach. Nic w tym dziwnego – gry karciane dostarczają dużo emocji, można podczas nich wysilić nieco umysł ale również pośmiać się. Pamiętaj, aby zawsze grać fair, nie oszukiwać i nie bać się ponieść porażki – to w końcu tylko gra! No chyba, że gracie na pieniądze… Życzymy miłej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *