JAK ZBUDOWAĆ DOM PRZYJAZNY DLA ŚRODOWISKA?

JAK ZBUDOWAĆ DOM PRZYJAZNY DLA ŚRODOWISKA?

W ostatnich latach, gdy kwestie ochrony środowiska znalazły się w centrum uwagi mediów, wielu właścicieli domów i firm szuka sposobów, aby stać się bardziej przyjaznymi dla środowiska. Oczywiście, są rzeczy, które możesz zrobić sam, aby pomóc środowisku. Na przykład więcej recyklingu i skrócenie prysznica. Istnieją jednak również rzeczy strukturalne, które należy rozważyć przy budowie domu, które mogą pomóc. Podjęcie środków w celu zmniejszenia zużycia energii w domu jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale także jest to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach.

Materiały budowlane

Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby uczynić dom bardziej przyjaznym dla środowiska, zwłaszcza w przypadku nowych budynków. Na przykład fundamenty palowe są lepsze niż betonowe, ponieważ są szybsze w instalacji. Powodują one również ograniczone zanieczyszczenie hałasem podczas instalacji i mogą być poddane recyklingowi, jeśli dom zostanie kiedykolwiek zburzony. Powinieneś również rozważyć użycie materiałów pochodzących z recyklingu w innych aspektach swojej nieruchomości. Na przykład, można zainstalować dywany wykonane z papieru pochodzącego z recyklingu lub kompozytowe deski tarasowe wykonane z przetworzonych wiórów drewnianych i papieru.

Ogrzewanie

Pojedyncze szyby i nieszczelne drzwi nie są szczególnie przyjazne dla środowiska, ponieważ pozwalają na ucieczkę ciepła w zimie. Oznacza to, że będziesz musiał podkręcić termostat, aby utrzymać ciepło w domu. Izolacja to kolejna rzecz, którą powinieneś rozważyć, szczególnie w odniesieniu do temperatury w Twoim domu. Jeśli nie masz odpowiedniej instalacji, trudniej będzie utrzymać dom w cieple zimą i chłodzie latem. W gruncie rzeczy wpuszczasz do środka powietrze z zewnątrz!

Oświetlenie

Rozsądne decyzje dotyczące oświetlenia to kolejny sposób, w jaki możesz być bardziej przyjazny dla środowiska. Oczywiście, okna powinny być odpowiednio rozmieszczone, abyś mógł wykorzystać naturalne światło w obrębie nieruchomości, zamiast włączać światła w ciągu dnia i marnować energię. Dobrym pomysłem jest również wybór żarówek LED, a nie halogenowych czy żarowych, ponieważ są one o wiele bardziej energooszczędne. Dzieje się tak, ponieważ nie marnują one tak dużo energii, zamieniając ją w ciepło i natychmiast osiągają pełną jasność. Tak więc, chociaż żarówki LED mogą być droższe w instalacji, na dłuższą metę będą tego warte.

Woda

Upewnij się, że zainstalowałeś dobrej jakości, wydajne baterie, aby ograniczyć prawdopodobieństwo wycieku i zmniejszyć ilość zużywanej wody. Powinieneś również rozważyć zainstalowanie toalet z podwójnym spłukiwaniem, które zapewniają dwie opcje spłukiwania – jedną dla odpadów płynnych i jedną dla stałych.

Dobór rozmiaru

Budując nowy dom, należy pamiętać, że mniejsza nieruchomość wymaga mniejszej ilości materiałów budowlanych oraz mniej energii do jej oświetlenia i ogrzania. Mniejszy dom ma wiele zalet środowiskowych, więc z pewnością jest to coś, co warto rozważyć.

Energia słoneczna

Innym sposobem na zapewnienie, że Twoja nieruchomość jest bardziej wydajna energetycznie jest zainstalowanie paneli słonecznych. Ogniwa słoneczne w panelach są odpowiedzialne za pozyskiwanie energii ze słońca, produkując niezbędną moc, której potrzebujesz, aby utrzymać światła na. Panele słoneczne są tańszym źródłem energii i zmniejszą Twój rachunek za energię elektryczną, jak również są lepsze dla środowiska.

Technologia inteligentnego domu

Istnieje wiele korzyści płynących z technologii inteligentnego domu, takich jak zwiększona łączność, zdalne monitorowanie i dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Jest to również świetne rozwiązanie z punktu widzenia ochrony środowiska, ponieważ większa kontrola nad oświetleniem i ogrzewaniem pozwoli ograniczyć ilość odpadów. Na przykład, jeśli wychodzisz do pracy i zapomnisz wyłączyć światła lub ogrzewanie, możesz to zrobić zdalnie za pomocą aplikacji na smartfonie, zamiast pozostawiać je włączone przez cały dzień.

Architektura krajobrazu

Zastanawiając się nad tym, jak poprawić wpływ Twojej nieruchomości na środowisko, nie ograniczaj się do samego budynku. Ludzie często zapominają, że mogą również podejmować przyjazne dla środowiska decyzje na zewnątrz. Na przykład, umieszczenie beczek na deszcz pod rynnami pozwoli Ci zbierać wodę, abyś mógł jej użyć do uprawy roślin. Można nawet rozważyć stworzenie obszaru, na którym można uprawiać własną żywność, aby zwiększyć zrównoważony rozwój budynku.

Podczas gdy powyższe może brzmieć nieco przytłaczająco, budowanie ekologicznego domu jest o wiele łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości, względy środowiskowe stały się silnym akcentem w wielu nowych budynkach, zwłaszcza dzięki postępowi technologii i dostępności różnych materiałów. Nie ma dobrego lub złego podejścia, a Twój budżet będzie miał wpływ na wiele decyzji, które podejmiesz, ale podejmując małe kroki w celu zmniejszenia wpływu na środowisko, będziesz milszy dla środowiska i dla Twojego konta bankowego.

Bądź naprawdę przyjazny dla środowiska

Prawdopodobnie już wiesz, że przemysł budowlany i właściciele domów uznają konieczność tworzenia zrównoważonych domów w obliczu zmieniającego się klimatu. Projektowanie nowych budynków, modernizacja domów i poprawa istniejących zasobów mieszkaniowych to niezbędne kroki.

Zajęcie się kwestią oszczędności energii w budynkach pozwala wykorzystać maksymalny potencjał w zakresie oszczędzania energii. Dzięki dostępnej dziś technologii możliwe jest zwiększenie efektywności energetycznej w nowych budynkach i przy renowacji bez uszczerbku dla estetyki, bezpieczeństwa, zdrowia lub komfortu cieplnego mieszkańców budynku. Osiągnięcie budynku energooszczędnego wymaga, aby oszczędzanie energii było fundamentalną częścią projektu domu ekologicznego.

Czy chcesz się dowiedzieć, jak zbudować dom przyjazny dla środowiska?

Jeśli zastosujesz się do najlepszych praktyk wymienionych w tym wpisie na blogu, będziesz na dobrej drodze do zbudowania domu ekologicznego, który będzie atrakcyjny wizualnie i będzie miał niskie zapotrzebowanie na energię od samego początku. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak zaprojektować i zbudować niskoenergetyczny, ekologiczny dom z wykorzystaniem najnowszych pomysłów i zrównoważonego projektowania.

Najlepsze strategie projektowania i budowy domów

Po pierwsze, projekt pasywny to standard projektowania i budowy, którego celem jest stworzenie domu, w którym panuje komfortowa temperatura przy minimalnym zużyciu energii. Światło słoneczne, ciepło wytwarzane przez ludzi i urządzenia są wykorzystywane do znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na dodatkowe ogrzewanie pomieszczeń.

W projekcie pasywnym wielkość, kształt i orientacja domu, dobra retencja ciepła, szczelność, naturalna wentylacja i systemy odzyskiwania ciepła są stosowane w celu radykalnego zmniejszenia rocznej emisji dwutlenku węgla przez budynek.

I tu jest sedno sprawy: Aby osiągnąć standard pasywny, energia potrzebna do ogrzewania pomieszczeń nie może przekraczać 15 kWh/m2 . Określa się to poprzez obliczenie maksymalnej ilości ciepła, które może być dostarczone przy użyciu świeżego powietrza przy minimalnym wymaganym współczynniku wentylacji.

Co to wszystko oznacza?

Osiągnięcie tego standardu zależy w dużej mierze od warunków klimatycznych regionu, na którym jest budowany. Zazwyczaj wiąże się to z:

  • zapewnienie bardzo wysokiego poziomu izolacji;
  • montaż okien o bardzo wysokich parametrach z izolowanymi ramami;
  • hermetyczną konstrukcję budynku;
  • konstrukcję “wolną od mostków termicznych”;
  • system wentylacji mechanicznej z wysoce wydajnym odzyskiem ciepła;

Wymagania dotyczące pasywnego projektowania słonecznego dla zrównoważonych domów

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba stosować standardu, aby zrozumieć i wykorzystać pasywne źródła energii. Większość ludzi jest zaznajomiona z aktywnym wytwarzaniem energii słonecznej – panele słoneczne są powszechnym widokiem w Polsce i pomagają zmniejszyć naszą zależność od zanieczyszczających paliw kopalnych. Mniej osób rozumie potrzebę pasywnego wykorzystania energii słonecznej, która pozwala nam na bardziej bezpośrednie wykorzystanie ciepła i światła słonecznego w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię w naszych domach. Prawda jest taka, że jednym z najważniejszych elementów pasywnego projektowania słonecznego jest orientacja budynku.

Nowe budynki, gdziekolwiek to możliwe, powinny być zorientowane tak, aby były zwrócone na południe (na półkuli północnej). Okna powinny być umieszczone głównie po południowej stronie budynku, aby zmaksymalizować zyski słoneczne. Choć oczywiście orientacja istniejących budynków mieszkalnych rzadko może być zmieniona, środki modernizacyjne mogą obejmować zwiększenie ilości dobrej jakości, termicznie efektywnych potrójnych szyb od strony południowej.

Należy jednak również rozważyć sezonowe zacienienie, aby zapobiec przegrzaniu w lecie. Często można to łatwo osiągnąć poprzez zastosowanie takich elementów jak wydłużone okapy i dobrze rozmieszczone żaluzje, które ograniczą penetrację słońca pod dużym kątem bez znaczącego zakłócania poziomu naturalnego światła.

Efektywność cieplna, izolacja i wartość U dla ekologicznego projektu domu

Czy zastanawialiście się Państwo, co oznacza wartość U? Pozwól, że powiem to wprost: Projekt każdego budynku obejmuje staranne rozważenie nie tylko czynników zewnętrznych miejsca, ale także, oczywiście, materiałów, z których jest wykonany. Zrównoważony projekt domu powinien najpierw rozważyć koszt emisji dwutlenku węgla przez materiały, zanim przejdzie do opracowania projektów, dzięki którym materiały te mogą być wykorzystane do stworzenia domów, które zatrzymują ciepło i wymagają niewielkiej ilości energii do ogrzewania.

Poszperajmy trochę głębiej…

Na przykład, przyjazne dla środowiska materiały, takie jak drewno pochodzące ze zrównoważonej gospodarki leśnej, kostka brukowa i słoma mogą być stosowane jako alternatywa dla innych, bardziej kosztownych pod względem emisji dwutlenku węgla materiałów w budynkach ekologicznych, w tym w tych, które dążą do osiągnięcia standardów domu pasywnego.

Wartość U ścian, dachu i podłóg określa tempo, w jakim ciepło ucieka z budynku. Im niższa wartość U, tym wolniej ciepło będzie się rozchodzić. Standardy wymagają, aby wartość U nie była wyższa niż 0,15 W/m2 dla ścian, dachu i podłóg oraz 0,80 W/m2 dla pojedynczego okna, 0,85 W/m2 dla okien całkowicie zamontowanych. W wielu przypadkach wartości U powinny być znacznie niższe i są one uważane za maksymalne dopuszczalne wartości U. (W niektórych przypadkach wyższe niż te, które będą akceptowane przez normy budowlane).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *