Z czego wynika popularność kominów systemowych?

Z czego wynika popularność kominów systemowych?

Kominy systemowe, między innymi marki Rauch, cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Można się zastanawiać, dlaczego tak jest. Swego czasu bowiem najczęściej spotykane były stworzone z cegieł kominy murowane. Wciąż można je zobaczyć w naszym kraju, natomiast przy budowie nowej nieruchomości lub modernizacji systemu grzewczego w starym domu najczęściej wybierane są kominy systemowe. Ich popularność nie jest przypadkowa czy nieuzasadniona. Poniżej wyjaśnimy dokładnie, z czego ona wynika. Zapraszamy!

Dlaczego kominy systemowe są tak popularne?

Kominy systemowe Rauch są tak popularne przede wszystkim dlatego, że są znacznie wygodniejszą alternatywą dla tradycyjnych kominów murowanych. Na taki komin składa się wiele części (zazwyczaj składa się on z metrowych odcinków, dzięki czemu w razie potrzeby można na przykład bez problemu dokupić kolejny metr, jeśli za pierwszym razem zamówimy zbyt niski komin), które następnie stosunkowo łatwo i szybko można złożyć w jedną całość. Jest to bez wątpienia rozwiązanie na miarę XXI wieku, z uwagi na dużą praktyczność i nowoczesność.

Warto wskazać, że “komin systemowy” to jedynie nazwa zbiorcza – kryje się pod nią wiele różnych typów kominów. Mogą one różnić się między innymi wymiarami, ale też zastosowanymi materiałami (popularne są szczególnie kominy ceramiczne i stalowe, a także hybrydowe, które wykorzystują oba te materiały). Dzięki temu każdy powinien być w stanie bez problemu wybrać komin, który będzie spełniał jego oczekiwania i który będzie dopasowany do posiadanego systemu grzewczego (kominka, kotła).

Komin kominowi nierówny

Należy pamiętać, że poszczególne kominy różnią się nie tylko rozmiarami, ale także jakością. Jeśli będziemy kupować komin z niepewnego źródła, może się okazać, że będzie on słabo wykonany, mało wytrzymały, trudny do złożenia (co nie jest regułą w przypadku kominów systemowych – dobrej jakości kominy tego typu są stosunkowo łatwe do złożenia) i nieszczególnie wydajny. Dlatego też zdecydowanie nie warto oszczędzać na kominie i kupować go od nierzetelnego producenta.

Zdecydowanie niezalecane jest też kupowanie kominów używanych – zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakupienie całkowicie nowego komina. Będziemy mieli wtedy pewność, że będzie on służył nam przez co najmniej kilka dekad bez większych problemów. Nowe, wysokiej jakości kominy systemowe nie należą na szczęście do bardzo drogich rozwiązań, chociaż oczywiście nie są też bardzo tanie – trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Istotne w kontekście ceny jest między innymi, jak wysoki ma być komin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *