Biały uśmiech
W telewizji co chwila widać gwiazdy z pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem. Trochę im zazdrościsz i zastanawiasz się, czy też możesz takie mieć. Oczywiście, że tak. Ale jak je wybielić i nie zniszczyć?
Bezpieczne wybielanie zębów
Przede wszystkim postaw na dobre, wybielające pasty. To najprostsza i bezpieczna metoda rozjaśniania zębów. Delikatne pasty o właściwościach wybielających usuwają przebarwienia, które gromadzą się każdego dnia, a do tego dostarczają fluoru, więc chronią przed próchnicą. Możesz również zaopatrzyć się w akcelerator – wzmacnia efekt wybielenia. Są w tubce i przypominają zwykłą pastę. Używaj go po szczotkowaniu zębów. Jeżeli chcesz, aby efekt był szybki i spektakularny, to najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Lekarz może zaproponować metodę nakładkową, którą potem będziesz przeprowadzać w domu lub zabieg w gabinecie. Nakładki są wykonane dla każdego pacjenta indywidualnie. Wypełnia się je żelem i zakłada na kolejne 8-10 nocy. Efekt trwa do 5 lat. Jeszcze szybszy efekt uzyskasz po zabiegu wybielania w gabinecie. Zęby są bielsze już po jednym zabiegu – to najszybsza, ale też najdroższa metoda. Niektóre przebarwienia niestety nie poddają się wybielaniu, wtedy możesz rozważyć zastosowanie licówek, które umieszcza się na zębach. Zanim podejmiesz decyzje o wybielaniu, zgłoś się na zabieg profesjonalnej higienizacji. Za pomocą ultradźwięków zostanie usunięty kamień. Warto też zdecydować się na piaskowanie, podczas którego zęby będą oczyszczone z osadu i nalotu za pomocą strumienia wody wyrzucanego pod dużym ciśnieniem wraz z drobinkami ściernymi. Na koniec zęby zostaną wypolerowane: to opóźni proces odkładania się płytki nazębnej. Już po takim zabiegu możesz uzyskać uśmiech o 1-2 odcienie jaśniejszy. Warto jest kupić szczoteczkę elektryczną, pracującą w systemie oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym. Może znacznie rozjaśnić zęby, zwłaszcza jeśli będziesz jej używać wraz z delikatną pastą wybielającą.
Czego unikać
Pamiętaj, że na wygląd zębów duży wpływ ma palenie papierosów, a nawet e-papierosów. Gdy zrezygnujesz z palenia, zęby będą znacznie bielsze. Substancje smoliste osadzają się na zębach i tworzą charakterystyczny brązowy nalot. W e-papierosach jest ich co prawda mniej, jednak tez przyśpieszają odkładanie się osadu. Nie wolno palić po wybielaniu i po zabiegu higienizacji!
Zanim zdecydujesz się na zabieg w gabinecie, najpierw wprowadź nowe zasady pielęgnacji swoich zębów. Możliwe, że po pewnym czasie wizyta w gabinecie okaże się zbędna.