Kiedy woda z kranu jest zdatna do spożycia?

Kiedy woda z kranu jest zdatna do spożycia?

Spożywanie wody z kranu budzi wiele kontrowersji. Pojawiają się głosy, które jasno stwierdzają, że woda z kranu nie ma żadnego wpływu na pogorszenie zdrowia i nie wywołuje żadnych efektów ubocznych. Słowem, spożywanie wody z kranu jest zdrowe. Niemniej przeciwnicy tej teorii twierdzą, że woda bieżąca nie jest przeznaczona do spożywania, ponieważ zawiera liczne zanieczyszczenia. Według dopuszczalnych norm czystości wody jest ona przeznaczona do użytku przez ludzi, jednak niekoniecznie do bezpośredniego spożywania. Zatem kiedy możemy mieć pewność, że woda z kranu jest zdatna do spożycia?

Czy to prawda, że woda z kranu jest zanieczyszczona? 

Woda bieżąca w mieszkaniach i domach pochodzi z miejskiego wodociągu. To sprawia, że do każdego gospodarstwa domowego, które jest podłączone do tej samej sieci wodociągowej, dociera ta sama woda. Polskie przepisy regulujące dopuszczalne normy zanieczyszczenia wody są porównywalne do norm ustalonych w innych krajach Europy. Nie oznacza to jednak, że raz przyjęte normy są dobre. Bowiem najnowsze badania wykazują, że woda, która nie przekracza tych norm może być użytkowana przez ludzi, jednakże nie jest do końca zdrowa. Normy te są zawyżone, co sprawia, że zanieczyszczenia, które mieszczą się w przepisach prawnych, mogą być szkodliwe dla zdrowia. W związku z tym, należy szczególnie uważać na wodę z kranu, a już na pewno nie powinniśmy bezpośrednio jej spożywać. Chyba, że zastosujemy jedną z metod opisanych poniżej. Bowiem używana przez nas woda zawiera mangan oraz inne pierwiastki, które mogą być rakotwórcze.

Kiedy woda z kranu jest zdatna do spożycia?

Zanim zdecydujemy się na spożywanie wody bezpośrednio z kranu, warto zwrócić uwagę na to, że nawet jeśli nasz system wodociągowy jest nowy, to miejski system wodociągów niekoniecznie. Przez lata użytkowania miejskie wodociągi zawierają zanieczyszczenia, co jest normalnym efektem ich eksploatacji. W związku z tym warto oczyścić wodę z kranu jeszcze przed jej spożyciem. Służyć temu mogą zarówno większe inwestycje w domowy system oczyszczania, ale również bardziej ekonomiczne rozwiązania. Do nich zaś należą: wbudowanie filtrów oczyszczających wodę bezpośrednio do kranu czy też wykorzystanie dzbanków filtrujących. Takie rozwiązanie umożliwia nam wykorzystanie bieżącej wody do spożycia, bez uszczerbku na zdrowiu. Dzięki temu możemy również zaoszczędzić nieco pieniędzy z domowego budżetu, gdyż nie musimy kupować wody butelkowanej. Co za tym idzie, domowe oczyszczanie wody zwróci się nam z nawiązką!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *