Nie wszyscy mają świadomość, że nie można kupować krzeseł w pośpiechu bez wcześniejszej analizy. Osoby, które mają zatem w planach zakup krzeseł do jadalni powinny poświęcić czas na zapoznanie się z różnymi ofertami. Krzesła w zdecydowanej większości przypadków kupuje się przynajmniej na kilka lat. Czym zatem należy się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji?
Czym należy się sugerować przy wyborze krzesła do jadalni?
Warto wiedzieć, że optymalne krzesło powinno łączyć wygodę, trwałość, ergonomię, a także wysoką jakość użytych materiałów. Należy mieć świadomość, by dbać o odpowiednią konstrukcję nie tylko foteli biurowych, ale również krzeseł. Pomoże to bowiem zachować przybliżone fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, czyli kifozę (kifoza piersiowa powinna mieć 20–40 stopni, kifoza krzyżowa) i lordozę (lordoza szyjna powinna mieć 20–40 stopni, lordoza lędźwiowa powinna mieć 30–50 stopni). Rekomendowane jest zadbanie o następujące cechy krzesła przy dokonywaniu zakupu: głębokość siedziska, wysokość i kąt odchylenia oparcia, a także wysokość umiejscowienia siedziska.
Jaka powinna być wysokość siedziska krzesła do jadalni?
Nie wszyscy mają świadomość, że w idealnej sytuacji siedzisko krzesła znajduje się od 3 do 5 cm poniżej zgięcia podkolanowego osoby, która w danym momencie na nim siedzi. Jeżeli siedzisko krzesła będzie za wysokie, nie będzie pozwalało oprzeć się dolnej partii ciała na stopach. W ten sposób zostaną obciążone inne partie ciała. W rezultacie dojdzie do ucisku na uda, co w konsekwencji może doprowadzić do niedokrwienia kończyn. Objawem będzie nieprzyjemne mrowienie. Z kolei jeżeli krzesło będzie zbyt niskie wpłynie na głębokie zgięcie w biodrach. Zmniejszy to lordozę, a z czasem dana osoba będzie odczuwała ból dolnego odcinka kręgosłupa.
Rekomenduje się, by wysokość krzesła umożliwiła osobie siedzącej zgiąć nogi w kolanach pod kątem prostym. W tym samym momencie stopy powinny w całości wygodnie oraz swobodnie spoczywać na podłodze.
Jaka powinna być głębokość siedziska krzesła do jadalni?
Bardzo istotne znaczenie będzie miała także głębokość siedziska. Należy mieć świadomość, że powszechna opinia, iż głębokie siedziska gwarantują bardzo wysoki komfort jest nieprawdziwa. Zbyt głębokie siedziska obciążają bowiem kręgosłup w części lędźwiowej. Jest to spowodowane brakiem podparcia całej powierzchni pleców. Z kolei siedziska, które posiadają płaskie siedzisko zmniejszą powierzchnię styku pośladków i ud z siedziskiem. Wpłynie to na wzrost nacisku na niektóre części ciała. Użytkownik będzie się wtedy czuł niekomfortowo. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie dopasowanie siedziska w taki sposób, by z przodu poza siedziskiem wystawała 1/3 długości ciała osoby siedzącej.