Woda ryżowa na włosy – właściwości, przygotowanie i stosowanie

Woda ryżowa na włosy – właściwości, przygotowanie i stosowanie

Lśniące, gęste i zdrowe włosy to marzenie wielu przedstawicielek płci pięknej. Niestety, zdecydowanej większości z nas dokuczają mniejsze bądź większe problemy z kosmykami. Do najpowszechniejszych kłopotów należą wypadanie, suchość oraz łamliwość włosów. Na szczęście, możemy skutecznie zadbać o swoją czuprynę, dzięki czemu będzie się ona prezentować zdecydowanie atrakcyjniej. Z pomocą przychodzą nam nie tylko kosmetyki drogeryjne, ale również i takie, które możemy przygotować samodzielnie, nie wychodząc z domu. Jednym z nich jest na pewno woda ryżowa. Jest ona wyjątkowo skuteczna, dlatego dobrze byłoby dowiedzieć się, jak należy ją zrobić oraz w jaki sposób wykorzystać ją do pielęgnacji włosów. 

Historia wody ryżowej

Woda ryżowa raczej nie jest kosmetykiem popularnym wśród Europejek. Nie ma się temu co dziwić, bo ojczyzną tego wyjątkowego kosmetyku jest Azja. Woda z ryżu jest stosowana przez mieszkanki tego kontynentu od lat, a jak wiadomo cieszą się one bardzo pięknymi włosami i promienną cerą. Dlaczego więc i my nie miałybyśmy cieszyć się z jej właściwości? Warto zaznaczyć, że dawniej Japonki korzystały z wody powstałej podczas płukania ryżu. W niektórych rejonach Azji płukanie ryżu było prawdziwym ceremoniałem. Dziś także możemy skorzystać z dobrodziejstw wody ryżowej, choć powstanie ona w nieco inny sposób.

Poznaj właściwości wody ryżowej

Jak już zaznaczono na wstępie, woda ryżowa stanowi przykład doskonałego, domowego kosmetyku do włosów, który może przygotować każda z nas. Zanim jednak zdecydujemy się z niej skorzystać, dobrze byłoby zapoznać się z jej licznymi właściwościami. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza ona cennym substancjom, które się w niej znajdują. Mowa tu przede wszystkim o:

  • proteinach
  • witaminie A
  • witaminie E
  • cynku
  • żelazie
  • potasie
  • magnezie
  • skrobi ryżowej

Wszystkie wyżej wymienione substancje sprawiają, że woda ryżowa wykazuje korzystny wpływ na stan naszych kosmyków. Można przypisać jej właściwości wygładzające, dzięki którym możemy liczyć na to, że nasze włosy nie będą się puszyć. Jest to problem rozpowszechniony przede wszystkim wśród kobiet posiadających włosy o wysokiej i średniej porowatości. Ponadto, specyfik ten wykazuje działanie wzmacniające. Możemy więc spodziewać się tego, że struktura naszych kosmyków zostanie w znaczącym stopniu odbudowana. Staną się one silniejsze i zdecydowanie bardziej odporne na łamanie się. Na tym jednak nie koniec. Woda ryżowa jest również w stanie wspomóc walkę z uciążliwym wypadaniem włosów. Pomoże ona także przyśpieszyć ich porost, co jest szczególnie istotne dla kobiet, które chcą szybko zapuścić swoje włosy.

Prosty przepis na wodę ryżową

Woda ryżowa może zostać w prosty i szybki sposób przygotowana w każdym domu. Nie musimy więc udawać się do drogerii i wydawać dużej ilości pieniędzy, aby móc cieszyć się skutecznym i bezpiecznym kosmetykiem. Wystarczy, że udamy się do najbliższego sklepu spożywczego po zakup niezbędnych nam produktów. Może się jednak okazać, że posiadamy je w swoim domu. Są bowiem powszechnie wykorzystywane do przygotowywania różnego rodzaju potraw. Potrzebne będą nam takie składniki jak:

  • ryż brązowy, jaśminowy bądź biały długoziarnisty
  • woda

Dalsze postępowanie jest banalnie proste. Naszym zadaniem będzie po prostu ugotowanie ryżu w wodzie. Bardzo ważne jest to, aby nie używać dodatku soli. Niesamowicie istotne jest zastosowanie odpowiednich proporcji. Na jedną szklankę ryżu powinniśmy zużyć mniej więcej trzy szklanki wody. Po ugotowaniu ryżu, należy go odcedzić. Powstałą miksturę, o lekko białawym, mętnym zabarwieniu należy nieco przestudzić i wówczas będzie gotowa do użytku.

Jeżeli z jakichś względów nie odpowiada nam przedstawiona wyżej metoda przygotowania wody ryżowej, istnieje pewna alternatywa. Na pewno przypadnie ona do gustu osobom, które cierpią na chroniczny brak czasu. Jeśli chcemy w nieco szybszy sposób przygotować wspomniany kosmetyk do włosów, musimy zalać pół szklanki suchych ziaren ryżu dwiema szklankami wody. Bardzo istotna jest odpowiednia temperatura wody. Powinna być ona gorąca, ale na pewno nie wrząca. Miksturę należy odstawić na mniej więcej kwadrans. Później wystarczy już tylko odcedzić powstały płyn i cieszyć się jego właściwościami.

Jak używać wody ryżowej na włosy?

Po przygotowaniu domowej wody ryżowej nie pozostaje nam już nic innego jak jej użycie. Bardzo ważne jest to, aby gęstą i mętną miksturę rozcieńczyć dodatkiem kilku łyżek ciepłej wody. Po umyciu włosów szamponem, należy zastosować odżywkę z wody ryżowej. W tym celu wystarczy jedynie nałożyć ją na włosy i pozostawić na mniej więcej piętnaście minut. Później trzeba zmyć ją przy pomocy letniej wody. Zbyt ciepła woda mogłaby bowiem doprowadzić do uciążliwych podrażnień skalpu i przesuszenia kosmyków. Aby taka domowa pielęgnacja mogła być efektywna, należy pamiętać o systematycznej aplikacji wody ryżowej na włosy. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie robienie tego dwa razy w tygodniu. Nie jest wskazane stosowanie wspomnianej wody przy każdym myciu, bo mogłoby to wywołać skutek przeciwny od zamierzonego. Należy pamiętać o tym, że woda ryżowa nie powinna zastępować nam klasycznej odżywki, którą stosujemy do pielęgnowania kosmyków. Stosujmy ją w te dni, w które nie używamy wody ryżowej. Bardzo ważne jest to, aby odżywka była dostosowana do porowatości naszych włosów.

W jaki sposób woda ryżowa wpłynie na włosy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób woda ryżowa wpłynie na kondycję naszych kosmyków. Otóż jeżeli będziemy regularnie ją stosować, możemy liczyć na bardzo pozytywne rezultaty. Przede wszystkim, z naszych włosów wypłukane zostaną zanieczyszczenia. Woda ryżowa ma bowiem silny potencjał detoksykujący. Na tym oczywiście nie koniec. Jeśli posiadamy kosmyki z natury kręcone, możemy liczyć na to, że staną się one zdecydowanie bardziej sprężyste. Woda ryżowa jest także w stanie dodać włosom blasku. Jest to więc kosmetyk idealny dla osób, które posiadają matowe oraz szorstkie kosmyki.

Kiedy pojawią się satysfakcjonujące rezultaty?

Każdy, kto stosuje domowe kosmetyki, takie jak woda ryżowa, zastanawia się nad tym, po jakim czasie będzie można spodziewać się efektów. Zazwyczaj, trzeba na nie cierpliwie poczekać przynajmniej kilka tygodni. Jak się jednak okazuje, w przypadku wody ryżowej jest nieco inaczej. Pozytywne efekty w postaci nawilżenia włosów będzie można dostrzec już po pierwszym użyciu wody ryżowej. Na te w pełni satysfakcjonujące trzeba będzie jednak zaczekać kilka tygodni. Po tym czasie, kosmyki powinny zostać silnie zregenerowane. Zahamowane powinno zostać także ich wypadanie, jeżeli mieliśmy z tym problem. Warto mieć na uwadze to, że wiele zależy od kondycji posiadanych przez nas włosów. Jeśli przed stosowaniem odżywki są one w złym stanie, na satysfakcjonujące efekty przyjdzie nam poczekać nieco dłużej.

Wydaje się, że stosowanie wody ryżowej na włosy jest naprawdę dobrym pomysłem. Jeśli więc cenimy sobie naturalne metody pielęgnacji, skorzystajmy z sekretów Azjatek. Woda ryżowa jest bardzo prosta w przygotowaniu. Jej atutem jest także to, iż do jej zrobienia wystarczą nam tanie i ogólnodostępne produkty. Jeśli będziemy systematycznie stosować wody z ryżu, będziemy mogli liczyć na nawilżenie i regenerację kosmyków. Zahamowane zostanie także wypadanie włosów. Metoda nawilżania kosmyków wodą ryżową jest godna wypróbowania nawet wówczas, gdy jesteśmy sceptyczni. Nie tracimy bowiem ani zbyt wiele czasu, ani pieniędzy. Istnieje zaś duże prawdopodobieństwo tego, że zyskamy piękne, lśniące i zadbane włosy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *