Skąd brać wzory na szydełko i na co zwracać uwagę?

Skąd brać wzory na szydełko i na co zwracać uwagę?

Najbardziej doświadczone osoby mogą tworzyć piękne dzieła na szydełkach bez żadnych wzorów, aczkolwiek nie da się ukryć, że to trudniejsza ścieżka. Zdecydowanie nie jest ona polecana dla osób początkujących. Najłatwiej jest szydełkować, mając przed oczami gotowy, specjalnie przygotowany wzór.

Na szczęście takich wzorów nie trzeba przygotowywać samodzielnie. Można skorzystać z gotowych propozycji stworzonych i udostępnionych przez fanów szydełkowania z całego świata. Gdzie dokładnie szukać takich wzorów? Na co zwracać uwagę przy ich selekcji? Podpowiadamy poniżej!

Gdzie szukać wzorów na szydełko?

Wzory na szydełko można znaleźć, nie wychodząc z domu i nie ruszając się z portfela. Wystarczy laptop, komputer lub telefon z dostępem do Internetu. Osoby z dużym doświadczeniem w szydełkowaniu chętnie tworzą profesjonalne wzory i udostępniają je w sieci. W przypadku bardziej złożonych projektów wzory na szydełko mogą wiązać się z pewną opłatą, z reguły jednak relatywnie niedużą.

Co takie wzory przedstawiają? Możliwości jest bardzo wiele. Szydełkowanie to wbrew pozorom nie tylko swetry, rękawiczki i szaliki (chociaż oczywiście nie ma nic złego w takich projektach, a wręcz przeciwnie), ale też m.in. amigurumi – piękne maskotki przedstawiające ludzi i zwierzęta, które zachwycą nie tylko dzieci.

Co również warto dodać, amigurumi mogą na pierwszy rzut oka wydawać się trudne do wykonania, jednak w rzeczywistości wiele wzorów tego typu doskonale nadaje się na jeden z pierwszych projektów do zrealizowania przez nowicjusza. Warto więc się nimi zainteresować, zwłaszcza, jeśli lubi się tego typu klimaty.

Na co zwracać uwagę, wybierając wzory?

Zazwyczaj wzory na szydełko zawierają informację o tym, czy są przeznaczone dla początkujących, czy też stworzone z myślą o bardziej doświadczonych twórcach. Warto zwrócić uwagę na te kwestię, żeby później faktycznie być w stanie przełożyć wzór na rzeczywistość.

Kupując wzór przez Internet (niekiedy wzory dostępne są również za darmo) w efekcie otrzymamy zazwyczaj pliki PDF lub w podobnym formacie. Można wtedy otworzyć je na laptopie lub komputerze i rozpocząć szydełkowanie bądź na przykład wydrukować je i korzystać z wersji papierowej.

Zazwyczaj wzorowi towarzyszą też informację o tym, z myślą o jakim szydełku i jakich typach włóczek był tworzony. Najlepiej i najbezpieczniej będzie kierować się wskazówkami twórcy w tym zakresie. W przeciwnym wypadku być może uda się ukończyć wzór, natomiast niekoniecznie rezultat będzie wyglądał tak, jak na zdjęciach (np. może być mniejszy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *