Czasami czujemy, że nasz narząd wzroku nie funkcjonuje prawidłowo – lub przynajmniej inaczej, niż wcześniej. Przyczyn może być bardzo wiele. Oczy mogą być po prostu chwilowo zmęczone, ale w gorszym wypadku możliwe jest wykrycie wady wzroku lub pierwszych symptomów jaskry u pacjenta. Jeśli odczuwamy problemy z koncentracją, czytaniem lub wydaje nam się, że widzimy podwójnie, lekarz powinien wykluczyć u nas zaburzenia konwergencji. Jeśli na podobne dolegliwości skarży się nasze dziecko, skorzystajmy z pomocy okulisty dziecięcego.
Czym jest konwergencja oczu?
Definicja konwergencji może wydawać się bardzo skomplikowana, w istocie chodzi jednak o prosty odruch gałek ocznych. Jest to ruch symetryczny, który wykonują one, kiedy spoglądamy na przedmiot bliski naszej twarzy. Jeśli nasze oczy nie ustawiają się wówczas względem nosa zbieżnie, możemy mówić o zaburzeniu konwergencji.
Zaburzenia konwergencji – przyczyny
Przyczyn tej nieprawidłowości może być wiele. Jedną z nich jest nieleczony lub niewykryty zez, stąd tak ważna jest profilaktyka i kontrolne wizyty w gabinetach specjalistów, zwłaszcza w przypadku dzieci. Podłoże zaburzeń konwergencji może stanowić również:
- wada wzroku
- nieprawidłowa praca mięśni oka
- błędna akomodacja oczu.
U dorosłych nieprawidłowości te bardzo często mogą być powiązane z chorobami neurologicznymi. Dlatego w ich przypadku konieczne może być wykonanie dodatkowych badań.
Zaburzenia konwergencji – objawy
Objawy tego zaburzenia mogą nieco różnić się u dorosłych i dzieci. Warto wspomnieć, że problemy z konwergencją często ujawniają się na wczesnym etapie edukacji. Dziecko zaczyna wówczas czytać, pisać i intensywnie przyswajać informacje, a problemy z tymi czynnościami mogą alarmować nas właśnie o zaburzonej konwergencji. Wskazywać mogą na nią również:
- bóle oczu
- bóle głowy
- zmęczenie oczu
- tzw. podwójne widzenie
- łzawienie oczu i konieczność ich pocierania.
Czy zaburzenia konwergencji można wyleczyć?
Dobra wiadomość jest taka, że zaburzenia konwergencji w wielu przypadkach mogą zmaleć, a nawet całkowicie ustąpić, dzięki stosowaniu prostych ćwiczeń w domowych warunkach. Jest to możliwe zwłaszcza w przypadku najmłodszych pacjentów. Najlepsze efekty osiągniemy jednak, udając się do okulisty, a następnie – optometrysty.
Jeśli poszukujesz dobrego specjalisty, skorzystaj z serwisu internetowego ,,Okulistyka akademicka”. Jest to projekt, dzięki któremu uzyskasz łatwy dostęp do polecanych ośrodków klinicznych i lekarzy, którzy pomogą ci zdiagnozować lub wykluczyć niedomogę konwergencji. Z ich pomocy możesz skorzystać również w przypadku innych zaburzeń i chorób narządu wzroku.