W Polsce z każdym rokiem coraz więcej osób pracuje zdalnie. Oznacza to, że w części albo w całości swoją aktywność zawodową realizują oni bez wychodzenia z domu. Praca zdalna wydaje się być czymś, co ma wyłącznie zalety, ale czy tak jest w rzeczywistości?
Zalety pracy zdalnej
O pracy, która nie wymaga codziennego jeżdżenia do biura marzy bardzo dużo osób. Praca w domu może zagwarantować nam duży komfort i spokój. Pracujemy w samotności i nie jesteśmy narażeni na rozpraszanie ze strony innych pracowników. Największą jednak zaletą wydaje się być poczucie niezależności. Osoba pracująca zdalnie nie ma bezpośrednio nad sobą przełożonego, który wydaje polecenia, sprawdza postępy, strofuje czy upomina. Pracując w domu można w dużej mierze elastycznie dobierać sobie pory pracy oraz kolejność zadań.
Jest to niezwykle wygodne, że czasem, gdy nie ma się ochoty wykonywać danego rodzaju pracy, można sobie wybrać inne zadania. Niezależność czasowa z kolei pozwala na pracę w tych godzinach, kiedy jesteśmy bardziej efektywni. Okazuje się, że nie wszyscy lubią pracować wcześnie rano, bo na przykład dużo lepiej im to wychodzi w godzinach wieczornych. Dzięki pracy zdalnej można też poczynić pewne oszczędności, bo nie trzeba dojeżdżać codziennie do pracy, robić makijażu czy stosować się do dress codu. Wiele osób bardzo ceni sobie także to, że pracując zdalnie mogą łączyć zadania zawodowe z zajmowanie się domem i dziećmi.
Ciemne strony pracy zdalnej
Każdy, kto miał okazję chociaż przez krótki czas pracować z domu szybko przekonał się, że praca zdalna ma także wiele wad. Przede wszystkim tak chwalona niezależność jest tylko pozorna. Choć czasem można zacząć pracę później, to w praktyce tak jak wszędzie indziej gonią nas terminy, a będąc freelancerem, gdy się nie pracuje, to się po prostu nie zarabia. Bardzo często trzeba też nagle przyjąć zlecenie pilne i zarwać noc albo poświęcić niedzielę. Aby móc efektywnie wykonywać pracę zdalną, trzeba mieć bardzo dobrą organizację i wysoki poziom automotywacji.
W domu jest bardzo wiele czynników rozpraszających, praca bywa często przerywana i jest nisko efektywna. Największą jednak wadą jest samotność i rutyna. Pracując w domu nie mamy od kogo się uczyć ani z kim wymieniać poglądów. Bardzo szybko zaczyna na tym cierpieć nasza psychika. Fakt, że ciągle przebywamy w jednym miejscu wpływa na nas źle. Nie jest wskazane, by w tym samym miejscu pracować, spędzać czas z rodziną i spać. Okazuje się, że jest wiele osób, które mają za sobą doświadczenie z pracą zdalną i nie chcą więcej pracować w tym trybie.