Co bank sprawdza przed udzieleniem kredytu?

Co bank sprawdza przed udzieleniem kredytu?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat banki mocno rozwinęły swoją ofertę kredytową. Obecnie możemy skorzystać z różnych rodzai kredytów – zarówno celowych, jak i tych, które możemy wydać w dowolny sposób. Zanim jednak bank pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek kredytowy, sprawdzi kilka rzeczy i przeprowadzi dokładną analizę. Co bank sprawdza przed udzieleniem kredytu? Podpowiadamy.

Weryfikacja w banku, czemu jest taka dokładna?

W porównaniu do firm pożyczkowych banki bardzo dokładnie weryfikują swoich klientów przed udzieleniem im kredytu. Specyfikacja działania obu tych miejsc jest bardzo odmienna i potwierdzi to każdy, kto miał do czynienia zarówno z zaciąganiem kredytu, jak i pożyczki. Dlaczego tak jest? Działanie banków jest regulowane prawnie i stworzono specjalną ustawę Prawo Bankowe, do której muszą stosować się wszystkie palcówki bankowe. Do tego nad zasadami udzielania kredytów czuwa też KNF i wydaje rekomendacje, do których powinny stosować się banki. Pracownicy banku nie mogą podejmować zbyt dużego ryzyka podczas udzielania pieniędzy – szczególnie dużych sum. Właśnie dlatego bardzo dokładnie podchodzą, chociażby do oceny zdolności kredytowej klientów.

Jakie rzeczy bank sprawdza podczas udzielania kredytu?

Nie ważne czy bierzesz kredyt gotówkowy https://splatapozyczek.pl/kredyt-gotowkowy/, czy hipoteczny – bank zawsze sprawdzi Twoją tożsamość, poprawność wypełnienia wniosku oraz dokumenty. Jeśli warunkiem otrzymania kredytu jest posiadanie dochodów oraz stałej pracy, to bank może poprosić nas o dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy. Jedną z kluczowych rzeczy jest oczywiście zdolność kredytowa. To w dużej mierze na jej podstawie bank ocenia czy przyzna Ci kredyt i na jaką kwotę będzie on opiewał. Podczas oceny zdolności kredytowej bank weźmie pod uwagę m.in.: dochody, koszty utrzymania, formę zatrudnia, wykształcenie, liczbę osób na utrzymaniu i historię kredytową. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, czy w oczach banku jesteśmy w stanie spłacić dane zobowiązanie wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie.

Sprawa może się nieco skomplikować w przypadku kredytów hipotecznych. Aby otrzymać takie zobowiązanie, kredytobiorca musi uzbroić się w cierpliwość. Zanim bank udzieli kredytu na kilkaset tysięcy złotych, dokładnie sprawdzi nad pod wieloma kątami. Prócz zdolności i historii kredytowej w grę wchodzi też wartość nieruchomości, którą chcemy kupić. Do tego należy mieć odpowiedni wkład własny, który wynosi minimum 20-30% wartości nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *