Czyszczenie i konserwacja laptopów

Czyszczenie i konserwacja laptopów

W momencie, gdy dokonujemy wyboru oraz zakupu laptopa to zawsze z myślą, iż sprzęt będzie służył nam przez długi okres. Wymagania co do żywotności są na prawdę duże. Jednak takie osoby nie robią niestety nic, aby przedłużyć czas eksploatacji laptopów. Należy pamiętać, aby urządzenie było sprawne przez jak najdłuższy okres, należy je odpowiednio konserwować i czyścić. Co należy robić na początku? Jakie elementy wymagają okresowego czyszczenia?

O co zadbać?

Czyszczenie i konserwacja laptopów wymaga od użytkownika pewnej wiedzy oraz umiejętności, które należy posiąść, aby wykonać wspomniane czynności dokładnie i bezpiecznie dla urządzenia.
Na wstępie powinniśmy zająć się zewnętrznym wyglądem naszego urządzenia. Gdy na klawiaturze lub monitorze widzimy kurz, są to pierwsze oznaki, ze laptop wymaga oczyszczenia. Kurzu z klawiatury możemy pozbyć się zwykłym odkurzaczem. Pamiętajmy jednak, że tę czynność należy wykonywać z pewnej odległości od klawiatury, ponieważ zbyt bliski strumień powietrza może uszkodzić klawisze. Kurzu z ekranu pozbywamy się bardzo delikatnie nawilżoną chusteczką. W sklepach lub serwisach komputerowych można nabyć specjalnie do tego przeznaczone ściereczki. Pamiętajmy również o samej obudowie. Mimo tego, że obudowa ni jak wpływa na pracę laptopa, to korzystanie z niego w czystości będzie dużo bardziej przyjemne. W tym wypadku również możemy posłużyć się wymienioną ściereczką.

Jakie elementy wymagają okresowego czyszczenia?

Po wykonaniu wierzchniego czyszczenia, powinniśmy wyczyścić wnętrze. Głównym układem, który wymaga dość częstego oczyszczania jest układ chłodzenia.

Kompleksowe czyszczenie polega na wykonaniu kilku czynności:

– należy zdemontować wszystkie, możliwe elementy, aby mieć pełny dostęp do wnętrza,

– czyszczenie rozpoczynamy od elementów najbardziej dostępnych i zabrudzonych,

– warto dokonać wstępnej diagnostyki, w celu sprawdzenia poprawności działania podzespołów,

– wyczyścić cały układ z resztek pasty termoprzewodzącej,

– dokładnie usunąć kurz na wentylatorze.

Konserwacja laptopa jest nieco łatwiejsza. Jednak wymaga systematyczności. Zacznijmy od systemu operacyjnego. Zachowanie jego szybkości czasami wymaga jedynie przeinstalowania. Dlatego, dobrą praktyką jest instalacja na oddzielnej partycji. Od czasu do czasu warto przejrzeć dysk twardy w celu usunięcia niepotrzebnych aplikacji. Dzięki temu poprawi się szybkość pracy całego systemu. W czasie uruchamiania laptopa, często wraz z podstawowymi narzędziami, uruchamianych jest wiele zbędnych. Te nieużywane, warto wyłączyć. Dodatkowo, zadbaj o odpowiednią, twardą i dobrze chłodzoną powierzchnię pod laptop. Dzięki temu, w łatwy sposób uniknąć można jego przegrzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *